Taksim’de gazlı bayram

AJANS ÜNİVERSİTE -Serhan Sevin

29 Ekim’i kutlamak için Şişhane’den İstiklal Caddesi’ne yürümek isteyen grup çevik kuvvet müdahalesi ile karşılaştı. Polisin toma ve biber gazı kullandığı yürüyüşte vatandaşlar Cumhuriyet Bayramını kutlayamamaktan şikayetçi oldu.

Türkiye Cumhuriyeti’nin 90.kuruluş yılı nedeniyle organize edilen yürüyüşte polis ile vatandaşlar karşı karşıya geldi. İşçi Partisi, TGB ile Atatürkçü Düşünce Derneklerinin organize ettiği yürüyüş için vatandaşlar öğlen saatlerinden Taksim Meydanı, Galatasaray Lisesi önü ve Tünel’de toplanıp Şişhane’ye doğru ilerledi. İstiklal Caddesi’nde bisiklet kullanarak Cumhuriyet Bayramı’nı kutlamak isteyen bir grup bisiklet sürücüsüne ise polis izin vermeyerek bisikletlileri Odakule üzerinden Tarlabaşı’na yönlendirdi.

Şişhane’de toplanan yürüyüşçüler Tünel üzerinden İstiklal Caddesi’ne yürüyüşe geçerken grubun önünü çevik kuvvet ekipleri kesti. Polis, Tünel tarafından ısrarla İstiklal Caddesi’ne yürümek isteyen göstericileri toma ile püskürtürken zaman zaman biber gazı da kullandı. Biber Gazı ve şiddetten yakınan vatandaşlar ise çevik kuvvet ekiplerine ‘Kendi cumhuriyetimizin doğum gününü, kendi ülkemizde kutlayamıyoruz’ diyerek tepki gösterdi.  Polisin müdahalesinin ardından Karaköy üzerinden Beşiktaş’a doğru yürüyen göstericiler, yürüyüşün sona ermesinin ardından olaysız bir şekilde dağıldılar.

1385433_10151923415492920_1625430434_n