Suudi Arabistan Eğitim Fuarı’nda İÜ’ye Yoğun İlgi

AJANS ÜNİVERSİTE – Ümit SARI

 

 

İstanbul Üniversitesi, 15-18 Nisan 2014 tarihleri arasında Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da düzenlenen 5. Uluslararası Yükseköğrenim Fuar ve Konferansı’na katıldı
Riyad Uluslararası Sergi Merkezi’nde 15 Nisan 2014 tarihinde başlayan fuara, dünyanın 34 ülkesinden 440 üniversite bir araya geldi. Dünya sıralamalarında ilk sıralarda yer alan üniversitelerin katıldıkları fuarda Türkiye’yi 4 üniversite temsil etti. Fuara, İstanbul Üniversitesi’ni temsilen İÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Sedat Murat ile Prof. Dr. Mahmut Ak, İÜ Genel Sekreteri Metin Küçük, İÜ Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nde görevli Arş. Gör. Dr. Mesut Aytekin, Arş. Gör. Dr. Ümit Sarı ve İÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü Doktora Öğrencisi Majed Bin Zouba katıldılar.

 

IMG_0569

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fuarın ilk gününde Türkiye’nin Suudi Arabistan Büyükelçisi ile bir araya gelen İÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Sedat Murat ile Prof. Dr. Mahmut Ak ve İÜ Genel Sekreteri Metin Küçük, İstanbul Üniversitesi ve Suudi Arabistan arasındaki yükseköğretim köprüsünün güçlendirilmesi konusunu görüştüler. Suudi Arabistan’daki öğrenci potansiyeline ve Türkiye’ye gösterilen ilgiye vurgu yapan büyükelçi, İstanbul Üniversitesi’nin bu ilginin değerlendirilmesi hususunda diğer Türk üniversitelerine öncülük etmesi gerektiğini ifade etti. Suudi Arabistan üniversiteleri ve eğitim yapısı hakkında büyükelçiden ayrıntılı bilgi alan İstanbul Üniversitesi Heyeti’nde bulunanlar, Türkiye’ye döndüklerinde bu konuyu İstanbul Üniversitesi yönetimi ile detaylı bir şekilde görüşeceklerini ve gereken adımları atacaklarını ifade ettiler. Gelecek yıl YÖS’ün Suudi Arabistan’da yapılması konusunu da görüşen İstanbul Üniversitesi Heyeti üyeleri, ortak projelere imza atılması için de çeşitli çalışmalar başlatacaklarını belirttiler. İstanbul Üniversitesi Heyeti fuarın ikinci günü TC Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Türk okullarını ziyaret etti, Suudi Arabistan üniversiteleri ile akademik ve bilimsel iş birliği için temaslarda bulundu.

 

IMG_0397

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tıp Fakültelerimize İlgi Büyük

Devlet ve özel üniversitelerin yanı sıra konsoloslukların, kültür ataşeliklerinin, enstitülerin, araştırma merkezlerinin, uluslararası kurum ve kuruluşların katıldıkları fuarda konferanslar ve workshop’lar yapıldı.
Fuarın sürdüğü beş gün boyunca yaklaşık 1800 kişi, İstanbul Üniversitesi Heyeti tarafından, İstanbul Üniversitesi’nin tarihçesi, eğitim yapısı, burs ve beslenme imkânları, yerleşkeleri, sportif olanakları, sosyo-kültürel faaliyetleri, değişim programları, üniversiteler arası geçiş imkânları, uzaktan eğitim fırsatları hakkında bilgilendirildi. İstanbul Üniversitesi standını ziyaret eden katılımcılara, İstanbul Üniversitesi tanıtım kitapçığı, multimedya DVD’si, kalemi, rozeti, mıknatısı ve USB’si hediye edildi. Öğrenciler, İstanbul Üniversitesi Heyeti’ne özellikle tıp fakülteleri, sağlık bilimleri, işletme, ekonomi ve diş hekimliği ile ilgili sorular yönelttiler. Türkiye’ye ve İstanbul’a olan sevgilerini dile getiren Suudi öğrenciler, İstanbul Üniversitesi’nde okumak istediklerini ifade ettiler.
Fuarda, Suudi Arabistan üniversiteleri ile iş birliği ön görüşmeleri de yapıldı. Saat 9.00 ile 21.00 saatleri arası açık olan fuarda, İstanbul Üniversitesi standı yoğun ilgi gördü.