Suriyeli Öğrencilere Kontenjan Müjdesi

AJANS ÜNİVERSİTE

Prof.Dr. İbrahim Halil Mutlu, Ziraat Fakültesi toplantı salonunda basın mensuplarıyla bir araya geldi. Göreve geldiği tarihten itibaren yaptıkları hizmetlerle, ülke ve dünya genelinde imza attıkları başarılı çalışmaları paylaşan Prof. Dr. Mutlu, HRÜ’nin94 Suriye uyruklu öğrenci bulunduğunu ifade etti. Talebin çok az altında kontenjanla Suriyeli öğrenci alabildiklerini vurgulayan Prof. Dr. Mutlu, sayının artırılması için YÖK’ün yeni bir yapılanmaya girdiğini belirtti.

Prof. Dr. Mutlu, Harran, Çukurova, Gaziantep, Kahramanmaraş Sütçü İmam, Kilis 7 Aralık, Mersin, Mustafa Kemal ve Osmaniye Korkut Ata üniversitelerinin daha fazla Suriyeli öğrenci kaydı yapabilmesi için gerekli alt yapı çalışmalarına başladığını ifade etti.

Suriyeli öğrencilere öncelikle Türkçe öğretmeyi hedeflediklerini anlatan Prof. Dr. Mutlu, “Biz de Suriye uyruklu 94 öğrenci var. 180 üzerinde de diğer ülkelerden öğrenci var. Kontenjanımız fazla olsa, daha fazla öğrenci gelecek. Ortadoğu araştırma merkezimizin, özellikle Suriyelilere Türkçe öğretme noktasında iki yıldır çalışmaları var. AFAD ve diğer kurumların da desteğini görüyorlar. Eğitim vereceğiz” diye konuştu.

İÜ ile birlikte, Türkçe ve Yabancı Dil Uygulama ve Araştırma Merkezi(TÖMER)’ni onun için kurduklarını anlatan Prof. Dr. Mutlu şöyle konuştu: “Önümüzdeki yıl biz de kuracağız. Suriyeli öğrencilere Türkçe öğretebilirsek, Suriye’de bir üniversitede okuduğunu belgelediği ya da lise mezunu olduğunu milli eğitim müdürlüğü tarafından belgelediği takdirde, gerek kendi içimizdeki kontenjandan gerek YÖK’ün yeni yapılanması ile bu sayıyı artıracağız. YÖK’ün bu konuda bizlere de talimatı var. Bu bölümler İngilizce, Arapça ve Türkçe eğitim olacak. Sadece yabancı uyruklu öğrenciler olacak. Bunun çalışmasını da şu an üniversitemiz yapıyor. Çukurova, Gaziantep, Kahramanmaraş Sütçü İmam, Kilis 7 Aralık, Mersin, Mustafa Kemal, Osmaniye Korkut Ata üniversiteleri de yapıyor. Özellikle Suriye’den gelen öğrencileri, bu 7 üniversiteye yönlendirecekler.”

Basın mensuplarıyla yerleşkeyi gezen Prof. Dr. Mutlu, üniversitenin fiziki koşulları, spor, sosyal donatı alanları, tesisler, projeler, akademik ve idari yapı, kültürel etkinlikler, Ar-Ge ve bilimsel çalışmalar, öğrenci ve yurt kapasitesi ile bütçeye kadar birçok konuda detaylı bilgi verdi.

Kaynak: İHA