Suç Ve Ceza Film Festivali Başlıyor

AJANS ÜNİVERSİTE

Bu yıl “AYR/MC/L/K” temasında bir araya getirilen seçkide 10 kısa film, 7 belgesel ve 10’u Altın Terazi Uzun Metraj Film Ödülü için yarışmak üzere 30 uzun metraj yapım yer alıyor. sıra çeşitli ülkelerden akademisyenlerin katılımıyla geniş bir akademik program da gerçekleşiyor. Akademik programdaki panellerde Adli Sistemde Ayr/mc/l/k”, “İnanç Nedeniyle Ayr/mc/l/k” gibi pek çok konu tartışılacak.

Suç ve Ceza Film Festivali’nin bu yılki jürileri de belli oldu. Festivalin uzun metraj yapımlarını değerlendirecek olan jüri Demet Akbağ, Serdar Akar, Yrd. Doç. Dr. Selman Dursun, Sevin Okyay ve Lucie Bader olurken, kısa metraj yarışma jürisi ise Ozan Güven, Mehmet Acar ve Engin Ertan’dan oluşuyor.
Festival, Alias Maria filmi gösterimi ile başlayacak. Festival filmleri Beyoğlu Atlas ve Kadıköy Caddebostan Kültür Merkezi sinemalarında 16-22 Ekim 2015 tarihleri arasında izleyici ile buluşacak. Belgesel yapımları ise 19 Ekim boyunca gün boyu Atlas Sineması’nda gösterilecek ve bütün seçki tek bilet ile izlenebilecek.

Festivalin film panellerinden ilki 17 Ekim 2015 saat 16.00’da Beyoğlu Atlas Sineması’nda gerçekleşecek. The Circle filmi üzerine “Toplumsal Algıdan Sinemaya: Cinsel Kimlik ve Yönelim” konulu panele; Ivan Madeo, Prof. Dr. Walter Stoffel, Av. Fırat Söyle, Alin Tasçıyan, Ayta Sözeri konuşmacı olarak katılacak. İkinci panel ise yine Beyoğlu Atlas Sinemasında 18 Ekim Pazar saat 14.00’de yapılacak. Samir Mehanovic, Dr. Amila Ferhatovic, Reshad Strik, Faysal Soysal ve Coşkun Aral’ın katılacağı bu panelin konusu ise “The Fog of Srebrenica” filmi üzerine “Sisler Dağıldı mı?” olarak belirlendi.

KAYNAK: Beyazperde