Stres Egzamayı Tetikliyor

AJANS ÜNİVERSİTE-İrem YENİCELER

Egzama nedir, egzamanın çeşitleri nelerdir?

Egzama aslında bir hastalık değil kaşıntılı hastalıkların grup adıdır. Biz egzama çeşitlerini dörde ayırıyoruz. Bunlardan ilki ve en sık rastlanan çeşidi kontakt yani temasa bağlı egzamadır. Bu egzama türü, deriye değen malzemelerin 48 saat içinde reaksiyon göstermesiyle ortaya çıkıyor. Kızarma görülüyor ve her temas edildiğinde bubelirtitekrarlanıyor. Bir diğer türü, kişinin alerjik yatkınlığına bağlı olarak beliren atopik yani bünyesel egzamadır. Atopik egzama altı ayda kendiliğinden iyileşiyor. Yine temasla ortaya çıkan ancak alerjik olmayan egzama var; buna ev hanımı egzaması da deniyor ve tahriş edici malzemelerin kullanılması sonucu avuç içlerinde kuruma, çatlama şeklinde görülüyor. Son olarak da strese bağlı olarak görülen sinirsel egzamavar. Kişi, kendisini strese sokan etkenlerden uzak durarak bu egzamadan kurtulabilir.

Egzama riski altında olanlar daha çok kimlerdir?

Atopik egzama dediğimiz bünyesel egzamalar genetik olduğundan, ailesindebu geni taşıyanlar risk altında olabilecek kişilerdir. Temasa bağlı egzama riski altında olanlar ise inşaatta çalışanlar ve boyacılardır. Bu mesleklerde uzun süre çalışılması egzamayı kalıcı hâle getirebilir. Tahriş egzamasında ise risk altında olan kişiler ev hanımları, bulaşıkçılar, aşçılardır.Bu kişilerdeegzamanın ortaya çıkmasının önüne geçilebilmesi için ellerin korunması gerekmektedir. Örneğin eldiven kullanımı egzamanın oluşmasını biraz olsun engelleyebilir.

10689433_10205748369208886_4026468601297280375_n

Sedef ve egzama birbirine çok karıştırılan hastalıklar. Peki,hastalar bu iki hastalığı nasıl ayırt edebilirler?

Bunun nedeni, egzamanın bir türü olan sinirsel egzama ilesedefin benzer yanlarının olması. Ancak sinirsel egzama stres sayesinde oluşur. Deriyi kaşıdıkça deri kurur, kalınlaşır ve çatlamaya başlar. İki hastalık da avuç içinde ve ayak tabanında ortaya çıkar. Hastalar sinirsel egzamayı daha çok sedefin ortaya çıktığı tipik yerlerden olan dizde görüldüğünde sedefle karıştırırlar. Sedef çok kırmızı, sınırları daha net olan bir hastalıktır. Sinirsel egzamanın ise sınırları net değildir, daha silik bir kızarıklığı vardır. Sedefi dermatologlar çözebilirlerancak sinirsel egzamada bunun içinsadece dermatologlar yeterli değildir; bir de psikolog desteğine ihtiyaç vardır.

Egzama ve mantar hastalıkarını nasıl ayırt edebiliriz?

Egzamanın, sedef hastalığı ile olduğu gibi mantar hastalığı ile de benzerliklerivardır.Özellikle ayak tabanlarında ve kasıklarda oluştuklarında birbirleriyle çok karıştırılırlar.Bu,görüntüden çok hekimin ön yargısıyla oluşan bir karıştırmadır aslında. Özellikle kasıklarda ve vücutta oluştuğunda bu yanılgıya düşülür.Ayak tabanında oluşursa mantar olduğu düşünülür; ancak mantarın sınırlarının daha belirgin ve çevreden merkeze doğru olması ikisini birbirinden ayıran noktalardır.

Egzamanın ortaya çıkmadan önlenebilme ihtimali var mıdır?

Öyle bir şey yoktur. Bir tek atopik egzama dediğimiz bünyesel egzama için balık yenilerek korunulur tarzı şeyler söyleniyor; ancak bu yeme içmeyle önlenebilecek bir şey değildir. Fakat doğadan çok sakınılmayan bebeklerin daha az atopik egzamaya yakalandıkları ve evde hayvan bulunmasının da bu tip reaksiyonların önüne geçtiği söyleniyor.