“Sporda Hiçbir Şeyin Garantisi Olmaz”

AJANS ÜNİVERSİTE- Ozan ÖZEN

Duayen basketbol yorumcusu Kaan Kural, NBA ve TBL hakkında konuştu. NBA’de Cleveland’ın kötü gidişi konusunda herhangi bir şey söylemek için henüz çok erken olduğunu belirtti. Ayrıca basketbolda milyon euro’luk yatırımlar olduğunu anlattı.

“Yorumculuk Rehberliğe Benzer”

Sırf kendisi yorumluyor diye maç izlenmesinin doğru olmadığını ve iyi bir yorumcu olduğu düşünülüyorsa iyi rehberlik yapmış olduğunu söyleyen Kural, “Asıl olan işin kendisidir. Yani basketbolun kendi güzelliğini, mümkün olduğunca kendi gördüğüm tarafıyla, belki insanların bilmediği detayları, incelikleri göstermeye çalışıyorum.” şeklinde konuştu.

Kural ayrıca mesleğe başlamasının tesadüf olduğunu belirtti ve konuşmasını şöyle sürdürdü: “Basketbolu seviyordum; fakat hiçbir zaman yorumlayacağımı düşünmüyordum. Fastbreak dergisine yazı işleri müdürü olmam istendi. O ara İletim gibi bir uygulama gazetesinde yazıyordum. Aynı zamanda Yeni Yüzyıl’da da yazdım. 22 yaşında dergi yazı işleri müdürü ve köşe yazarı oldum; ama aslında bu yanlış. Bunun bir süreci olur.”

kaan kural

“NBA Altın Çağını Yaşıyor”

NBA’de şampiyonun kim olacağını tahmin etmenin çok kolay olmadığını vurgulayan Kural şunları söyledi: “Kolaya kaçmak gerekirse San Antonio olur dersin. Çünkü son şampiyon ve kadrosunu kuruyor. Oyuncular yaşlansalar bile her geçen sene daha iyiye gidiyorlar. En güvenilir tahmin bu. Sporun güzelliği, garantisinin olmamasıdır. NBA son 3-4 senedir altın çağını yaşıyor. Takımlar belki de en geniş, en güçlü yetenek havuzuna sahipler. Son 5 senede inanılmaz zihniyet değişimi var. Bu zihniyet değişimi oyunu hızlandırdı ve çok daha keyifli hâle getirdi.”

“Türkiye En Değerli İkinci Lig”

NBA’in Avrupa basketbolundan farklı olduğuna değinen Kural şu ifadeleri kullandı: “Avrupa basketbolu biraz düşüşte. Az oyuncu yetişiyor. Türkiye liginin en iyi lig olduğunu söylüyorlar. Ama bu, olaya tamamen parasal açıdan bakmakla alakalıdır. Türkiye, Rusya’nın yarım adım önünde, İspanya’nın yarım adım gerisinde, en değerli ikinci lig konumunda. Biraz daha değerlenirse İspanya’yı da geçer. Pahalı olmak iyi olmak anlamına gelmez. Bizim sorunlarımız fazla. Takımlarda paralar ödenemiyor. Çok para harcanarak bir yere varılmaz. Ancak makyaj yapılır.”

“Furkan’ı Tebrik Etmek Lazım”

Furkan Aldemir’in yapabildiği şeylerin NBA’in aradığı şeyler olduğunu kaydeden Kural, Furkan ve NBA’deki diğer Türk basketbolcular için şunları anlattı: “Furkan’ın oyunu NBA için uygun. Furkan kalıcı olur ama önemli oyuncu olur mu bilmiyorum. Ömer Aşık önemli bir oyuncu oldu bile. Ersan İlyasova zaten değerli. Fakat gelmiş geçmiş en talihsiz oyuncu olabilir. Önce dünyanın en bencil guard’ları ile boğuşuyordu. Şimdi ise uzun vadeli düşünen Milwaukee için ondan çok daha değerli genç oyuncular var. Ersan bir yere takas olursa ki bence olacak, gittiği takımda çok verimli olabilir. Ersan çok değerli bir oyuncu San Antonio’ya gitse muazzam olur.”

“Hidayet’in Kariyeri Bitti”

Hidayet ve Enes hakkında da konuşan Kural, “Hidayet Türkoğlu’nun kariyeri bitti. Hidayet, Türk basketbol tarihinin en büyük oyuncusudur; ancak sonbaharını yaşıyor. Onu alkışlayarak tebrik etmek gerekiyor. Enes Kanter 2 seneye yakın basketbol oynamadığı için basketbolu bire birden beşe beşe dönüştüremedi. Yaptığı pek çok şey var; fakat hepsi bire bir.” dedi.