“Sporcu Sağlığı Dikkat Edilmeyen Bir Unsur”

AJANS ÜNİVERSİTE- Ozan ÖZEN

Günümüzde profesyonel olarak spor yapan insanların sayısı her geçen gün artıyor. Ancak spor yapma tekniği açısından değerlendirildiğinde, bu artışa paralel bir gelişme sağlandığı söylenemez. Sporcular kendilerine uygun antrenman programları uygulamıyorlar. Bu da sağlık problemlerine neden oluyor. İstatistiklere göre, son 12 yılda yaşamını yitiren sporcu sayısı 11…

_DSC0363

“Spor Gelişimi Artırır”

İÜ İstanbul Tıp Fakültesi Spor Hekimliği Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erdem Kaşıkçıoğlu, doğru sporun nasıl yapılacağı ve spor yaparken nelere dikkat edileceği konusunda İletim’e açıklamalarda bulundu.

Günümüz toplumunda spor yapan birey sayısının arttığını belirten Prof. Dr. Kaşıkçıoğlu sözlerine şöyle devam etti: “Artık spor adına hedefler koyulan bir yapı oluşuyor. Bu noktada önemli bir mesele olan sporcu sağlığı, konuşulması gereken konulardan birisidir.” Kendisi, sporcunun önüne profesyonel anlamda başarı hedefinin konulmasının gelişmiş toplumlar için doğru bir yaklaşım olmadığını, insanlar ne kadar spor yaparsa toplumlarda gelişimin de o kadar artacağını söyleyerek şu noktaya işaret etti: “Yarışma ve karşılaşmalarda, sporcu sağlığı göz ardı ediliyor. Bunun sonucunda da başarısızlıklar ve sağlık sorunları meydana geliyor.”

“Antrenörler Sporcuların Kaytardığını Düşünüyor”

Spor ve sağlık konusunun yeniden keşfedilmesi gereken bir konu olmadığını, belirleyici unsurların ve argümanların açık olduğunu belirten fakat bu konunun göz ardı edildiğinden bahseden Prof. Dr. Kaşıkçıoğlu şunları vurguladı: “Sporcunun, anne ve babasının, antrenörünün, kulübünün ve federasyonunun, sporcu sağlığı açısından birbirleriyle ilişkili olması gereklidir. Hangi yaş grubunda olursa olsun, sporcular sağlıkla ilgili sorunlarını saklayabiliyorlar. Çocuk sporcuların anne ve babalarının bu konuya objektif yaklaşamamaları, ‘bir şey yoktur’ gibi davranmaları, bazı önemli sorunların görmezden gelinmesine sebep oluyor.”

Prof. Dr. Kaşıkçıoğlu, antrenörlerin, sporcunun kendilerine bildirdikleri bir sorunu “sporcu antrenmandan kaytarıyor” şeklinde yorumlayabildiklerini belirtip sözlerini şöyle sürdürdü: “Preklinik dönemlerde hastalıkla ilgili sıkıntılar yaşanmayabiliyor. Hastalık ortaya çıktığında ise bu dönem sancılı oluyor. Devamında çok ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşılabiliyor ve sadece ölüm olursa bu konular dikkat çekiyor. Kulüp yöneticileri ise sporcu sağlığını en son düşünen kişiler. İlgili federasyonlar da bu durumu göz ardı edebiliyor ve sağlık değerlendirme raporları eksik kalabiliyor.”

“Uygun Antrenman Programları Hazırlanmalı”

Sporcu sağlığı konusunda ses çıkardıklarının altını çizen Prof. Dr. Kaşıkçıoğlu: “Bu sorunlar, sporcunun sağlığıyla ilgili olumsuz olaylar kendini gösterdiği zaman gündeme geliyor. Biz her dönemde bunun uyarısını yapıyoruz. Kulüpler ve federasyonlar ise bu konuda bilimsel yöntemler yerine kolaycı yöntemleri, bilim dışı yöntemleri tercih ederek çözüm yoluna gidiyorlar. Bu konuda bilimsel yöntemlere itibar edilmesi ve uzman görüşlerinin alınması doğru olur. Antrenman programlarının hazırlanması için performans testleri yapılması gereklidir. Performansın artırılması için sporcuya uygun bilimsel testlerin yapılması, sonucunda da uygun antrenman programının hazırlanması doğru olur.” dedi

DSC_0907

 

“Buz Dağının Görünen Kısmını Konuşuyoruz”

Sporcu sağlığıyla ilgili sorumluluğun hepimizin sorumluluğu olduğunu; bunun sporcunun, anne babanın, kulübün, federasyonun, medyanın, iletişimcinin ortak sorunu olarak görülmesi gerektiğini; sadece milli sporcuların değil, sokak aralarında adlarını bile bilmediğimiz kişilerin öldüğünü belirten Prof. Dr. Kaşıkçıoğlu sözlerini şöyle tamamladı: “Biz burada buz dağının görünen kısmını konuşuyoruz. Bunun görünmeyen kısmı da var. Bu yüzden sorumluluk hepimizin. Bazen abartılı bir duyarlılık oluyor. Gerekli bir duyarlılık; fakat ertesi gün bu kayboluyor. Bir sistematik ve farkındalık yaratmıyoruz. Dönem dönem toplumu, çocukları, gençleri, anne babaları, hekimleri uyarmamız lazım. Acı olayların engellenmesi ancak bu şekilde olabilir. Unutmamalı ki bir kişinin ölümüyle aslında bir dünya kayboluyor.”