Spora ve Sağlığa Pedal Etkisi

AJANS ÜNİVERSİTE- Alparslan ÇAKIR

İÜBİK Basın Sözcüsü ve Kaptanı Reyhan Yılmaz, kulübün çalışma sistemi, planları ve projeleri, bisiklet gezileri, bisikletin sağlığa etkileri gibi konularda bilgi verdi.

“En İyisi Bisiklet”
Çevreye duyarlılık, küresel planda çok tartışılan ve önem verilen bir konu. Bu alanda yapılan faaliyetlerle ilgili olarak “Bisiklet kullanmanın kendisi zaten çevreci bir faaliyettir.” görüşünü dile getirmekle söze başlayan Yılmaz, “Bu nedenle, yaptığımız tüm çalışmaları çevreyi korumaya yönelik olarak tanımlayabiliriz. Bisiklet kullandığımızda fosil yakıt tüketen araçlar gibi etrafı kirletmiyoruz, gürültü yapmıyoruz, daha az yer kaplıyoruz” dedi.

Bisikletin sağlığa etkilerinden de söz eden Yılmaz, “Bireysel ulaşım için şimdiye kadar icat edilmiş en verimli araç. Çevre ile uyum içerisinde olup bu kadar hızlı hareket etmenize olanak sağlayan bir başka araç yok” yorumunu yaptı.

“Van’a Yardım Ettik”
Kulüp olarak imza attıkları sosyal projelerin de altını çizen Yılmaz, “Şimdiye kadar yaptığımız sosyal projelerin en önemlilerinden birisi Van’da meydana gelen depremden zarar gören vatandaşlarımıza yardım malzemeleri göndermekti. Bir diğer projemiz de İÜ Bahar Şenlikleri sırasında, görme engelli öğrencilerin ya da vatandaşların bisiklet kullanma deneyimi yaşamaları için iki koltuğu olan tandem türü bisikletlerle İÜ Avcılar Kampüsü’nde bisiklet sürmekti” şeklinde konuştu.

10719317_10204544417506394_1527923377_n

“Büyükada’ya ve Çanakkale’ye Geziler Düzenliyoruz”
Kulübün 2009’da kurulduğu bilgisini veren Yılmaz, 2010’dan beri geziler düzenlediklerini belirtti. “Gezilerimizin bazıları sadece İÜ öğrencilerinin katılımı ile sınırlı olabiliyor. Çünkü bu gezilerin kaynakları üniversitenin ekonomik ya da ayni destekleri ile sağlanabiliyor” diyen Yılmaz, üniversite kaynakları kullanılmadan yapılan gezilerin herkese açık olduğunu sözlerine ekledi.
Her sene akademik yılın başlamasının ardından ilk 1 ay içerisinde Büyükada Tanışma Gezisi yaptıklarına işaret eden Yılmaz, gezinin genellikle ekimin ilk iki haftası içinde düzenlendiğini belirtti. Yılmaz gezi hakkında şu bilgileri de verdi: “Hem üniversite öğrencilerine hem de halka açık bir gezi. Gezinin adada yapılmasının sebebi hem araç trafiği olmaması hem de bisikleti olmayan ama bisiklet sürmek isteyen kişiler için bisiklet kiralama imkânının bulunması.”

2010 yılından beri her sene mart-nisan aylarında belirlenen tarihte 18 Mart 1915 Çanakkale Deniz Zaferi’ni anmak için düzenlenen Zafer Haftası faaliyetleri kapsamında Çanakkale Gezisi yaptıkları bilgisini veren Yılmaz, bu geziye sadece İÜ öğrencilerinin katılabildiğini vurguladı; şimdiye kadar 60’tan fazla gezi düzenlediklerini kaydederek sözlerini noktaladı.