Spor ve Futbolla İç İçe Bir Hayatın Portresi: Çiğdem Ceylan

AJANS ÜNİVERSİTE-Esra MUTLU

A spor’da Sabah Sporu ve Spor Ajansı, A haber’de Spor Bültenlerini sunan Çiğdem Ceylan, 2005 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İktisat Bölümü’nden mezun oldu. Ceylan, üniversite yıllarının nasıl geçtiğini şu sözlerle anlattı: “Üniversite yıllarım çok keyifli ve dolu dolu geçti. Fakültemizin İktisat Kulübü’ne üyeydim. Orada birçok aktivite ve faaliyetin içerisinde aktif olarak yer aldım. Çok eğlenceli bir arkadaş grubumuz vardı. Çoğumuz Anadolu yakasında oturduğumuz için çoğu zaman vapur ve tramvay kullanarak okula gidip gelirdik. Bugün bile hala vapura bindiğimde hep o günleri özlemle anarım. Bazen okuldan çıkıp Mercan’dan, Mısır Çarşısı’ndan, Sultanahmet’ten yürüyerek iskele giderdik. İstanbul’u İstanbul yapan simgelerin tam kalbinde okuduğum için çok şanslıyım. Tarihi Yarımada’nın o dokusu ve ambiyansının yeri benim için apayrı. Şu an geçmişe baktığımda da çok keyifli hatırlıyorum hayatımın o zaman dilimini. O günlerden bugüne halen devam eden çok güzel dostluklarım ve birçok da güzel anım var.”

Ceylan, “Babam da İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu.Ben baba ekolünü devam ettirdim diyebilirim. Onun daha önce oturduğu sıralarda eğitim almak benim için özel bir duygu. Hatta zaman farkı da olsa aynı amfide, aynı sırada çekilmiş bir resmimiz bile var. Bunun yanında tabi İstanbul Üniversitesi Türkiye’nin köklü kurumlarının en başında gelen, bünyesinde birçok fakültenin ve çok değerli akademisyenlerin yer aldığı, en önemli eğitim kurumudur benim için. Hala vakit buldukça üniversite ortamına özlemimden dolayı sık sık Beyazıt’a giderim ve fakültemi gezerim” diyerek üniversite yıllarına duyduğu özlemi ifade etti.

046

Masanın Bir Tarafından Diğer Tarafına

İktisat eğitimini tamamladıktan sonra uzun süre finans kurumlarında çalışan Ceylan, finans sektörü içinde kendine yol çizdi. Finans piyasaları ve yatırım enstrümanları ile ilgilenen ve ekonomi gündemini yakından takip eden Ceylan, bu birikim ve tecrübesini ekran önüne taşımaya karar verdi. Spikerlik ve sunuculuk eğitimi aldıktan sonra bir ekonomi kanalında finans piyasaları üzerine programlar hazırlayıp sunmaya başlayan Ceylan, bu geçişi “Masanın bir tarafından, diğer tarafına geçiş oldu benimki. Çok da yerinde bir karar oldu” diyerek değerlendirdi.

Bankacılık ve finans sektöründen birçok önemli isimle program gerçekleştiren Ceylan, “Hala o dönemden süregelen güzel dostluklarım var. Bir de, öğrencilik yıllarında kendisinden eğitim aldığım üniversite hocalarımı da programımda ağırlamış olmanın hem gurur hem keyfi içerisindeyim. Bu arada şuan spor ve özellikle futbol zamanımın çok büyük bir bölümünü kapsasa da, bir yandan finans piyasalarını da halen göz ucuyla takip ederim” şeklinde konuştu.

“Spor Programına Geçişim Doğru Bir Karar”

Spor programları sunmaya başlamasına dair konuşan Ceylan, “A spor ile çalışma fırsatı doğunca, kendi adıma farklı ve keyifli bir deneyim olacağını düşündüm. Futbolla çocukluk yıllarımdan beri ilgiliyim. Babam iyi bir futbol izleyicisi ve fanatik bir taraftardır. Maçlarla hep içiçeydim. A spor genç bir kanal, bu kadar yeni bir oluşumun içinde bulunmak bana cazip geldi.  Ayrıca Aspor, kısa süre önce kurulmasına rağmen çok yol kat etti. Gerek deneyimli yöneticilerimiz, gerek çok genç ve istekli ekibimizle biz gayet keyifli yolumuza devam ediyoruz. Bugün geldiğim noktada bunun ne kadar doğru bir karar olduğunu daha iyi anlayabiliyorum” dedi.

Spor Ceylan’ın Olmazsa Olmazı

“Spor benim hayatımda senelerdir hep var” diyen Ceylan, yoğun iş temposuna rağmen spor yapmayı ihmal etmiyor. Ceylan, “Pilates, Tae Bo ve Spinning  hayatımın olmazsa olmazları. Çok erken güne başlasam da spor yaptığım günler daha enerjik ve pozitif uyanırım. Açık havada spor yapmayı daha çok seviyorum. Paten kendimi özgür hissettirir. Bunun yanında yaz kış bisiklete binerim. Diğer yandan, işim icabı da 7/24 sporla iç içeyim. Tüm spor medyasını sürekli takip etmek durumundayım”diye konuştu.

Futbola çocukluğundan beri ilgi duyan ve bu ilginin babası tarafından aşılandığını belirten Ceylan, “Evde sürekli maçlar izlenirdi, daha çocukken babam beni maçlara götürürdü, omuzlarında maç seyrederdim. O yıllarda başlayan bu ilgi, en sonunda mesleğimin bir parçası olarak bugünde hayatımda yer alıyor. Hala iyi bir seyirci ve taraftarımdır” dedi.

“Kadın İzleyicinin Varlığı Futbol Algısını Değiştirdi”

Ceylan, erkek sporu olarak algılanan futbolun içerisinde bir kadın olarak bulunmasına dair ise “Futbol, genel olarak erkek hegemonyasında gibi görünen bir spor olarak algılansa da, günümüzde taraftar olarak azımsanmayacak büyüklükte kadın izleyicilerin varlığıve kadın spiker sayısındaki artış bu algıyı zaman içinde değiştirdi. Ben bir kadın olarak futbol izlemekten ve futbol programı sunmaktan keyif alıyorsam, bunun da erkek izleyicilere geçtiğini düşünüyorum. Erkek futbolseverler bizlere alıştı” şeklinde konuştu.

Televizyonda program yapmanın keyifli ve dinamik bir deneyim olduğunu dile getiren Ceylan, “Hele ki canlı yayın yapıyorsanız, tatlı heyecanlar yaşadığınız, sürekli zinde olmanız gereken bambaşka bir dünyadır. Birçok donanımı bir arada gerektirir. Sürekli yeniliğe ve gelişime açık olmalısınız. Ayrıca izleyenlerin beklentisi ve psikolojisini analiz edebilmek, yorumlayabilmek ve bunu yaparken de samimi olmak önemlidir” dedi.

“Hayallerinizin Peşinden Gidin ve Hedefler Koyun”

Öğrencilere hayallerinin peşinden gitmelerini tavsiye eden Ceylan, “Hayallerinizin peşinden gidin ve mutlaka çok seveceğiniz işleri tercih edin. Kendinize o hayali gerçekleştirmek için hedefler koyun. Bazen de çok uzun saatler çalışmak zorunda kalabilirsiniz. Ne kadar fedakârlık yapacağınız, bu isi ne kadar sevdiğiniz ile de alakalı bir durum” diye konuştu.