Spor Hukuku Sempozyumu’nda İmaj ve Yayın Hakları Konuşuldu

AJANS ÜNİVERSİTE- Gizem Türeli

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Arslan Kaya’nın oturum başkanlığını yaptığı, Doç. Dr. Zekeriya Kurşat, Avukat Okan Can ve Avukat Simge Aybey’in konuşmacı olarak katıldığı sempozyumda, Türkiye’de ve dünyada sporcuların imajlarını reklam sektöründe nasıl kullandıkları ve hangi haklara sahip oldukları anlatıldı.

İmaj hakkının Türk hukukunda kesin bir tanımı olmadığını söyleyen Okan Can, “ İmaj hakkı sadece fotoğraf kullanımı olarak algılanıyor. Bu yanlıştır. İmaj hakkı bir ünlüyü oluşturan bütün kişilik özelliklerinin başkaları tarafından kullanım hakkıdır” dedi. Ünlülerin imaj hakkından elde ettikleri gelirin mesleki gelirlerinden daha fazla olduğunu da belirten Can “İmaj hakkı dünyada büyük bir ekonomi yaratmıştır” diyerek sözlerini tamamladı.

Türk spor hukukunda medya ve spor haklarını değerlendiren Simge Aybey ise, 20 yıl öncesine kadar spor hakkının varlığının tartışıldığını ve bugün bunu herkesin kabul ettiğini söyledi. Bir futbol maçının yayın hakkına sahip olması gerektiğini ifade eden Aybey, “ Her ne kadar doğaçlama gibi görünse de bir futbol maçında kurgu vardır. Bu da yayın hakkını doğurur “ diyerek sözlerini destekledi.