Spor Engel Tanımıyor: Otizimli Güngör Sahada

AJANS ÜNİVERSİTE- Gülçin CEYLAN

Fotoğraf: CNN Türk

“Otizmin farkında, onların yanındayız” pankartıyla İstanbul Kavram Meslek Yüksek Okulu’nun sahaya çıktığı karşılaşmada Yaşar Üniversitesi Grafik ve Tasarım Bölümü öğrencisi otizmli Doruk Güngör de 6 numaralı formasıyla ilk resmi maçına çıktı.

Güngör, maçın ilk ve son periyodunda sahada mücadele etti, maçı izleyenlerden oldukça yoğun bir ilgi gördü.

İzmir Otistik Çocukları Koruma ve Yönlendirme Derneği (ODER) Yönetim Kurulu Başkanı baba Ergin Güngör, Doruk’un Ünilig maçına çıkmasının, otizmli bireyleri ve ailelerini cesaretlendireceğini aktardı.

Basketbolun otizmli biri için rakibi, takım arkadaşlarını ve topu takip etme yönünden zor bir spor olduğunu belirten Güngör,konuşmanı şu şekilde devam ettirdi :”Hakları verildiği zaman otizmli bireylerin neleri başarabileceğini göstermek açısından çok kıymetli bir gün oldu. Onların da diğer bireyler gibi insanlık hakları, eğitim hakları söz konusu ve bunlar yasalarla da sabitlenmiş durumda. Ne yazık ki özel gayretlerle çocuklarımız bir noktaya gelebiliyor. Bugün yaşananlar da özel gayretlerin sonucu. Doruk’un Yaşar Üniversitesi basketbol takımında olması sembolik gibi görünüyor, ama Doruk’a verdiği moral, burayı benimsemesi ve eğitim performansına büyük katkı sağlıyor. Diğer otizmli çocuklarımıza da aynı fırsatların verilmesini istiyorum.”

Yaşar Üniversitesi Basketbol Takımı Antrenörü Taylan Dündar, Doruk’un basketbol oynadığını öğrenince böyle bir organizasyon yapmayı düşündüklerini söyledi, Doruk’la basketbol oynarken karşılaştıklarını ve otizmli bireyler için spor yapmanın ne kadar önemli olduğunu görme fırsatı bulduklarını ifade etti.

Doruk’un, takım içerisinde keyifli vakit geçirdiğini, takım arkadaşlarıyla da kaynaştığını belirten Dündar, “Sporda rekabetin, kazanma hırsının yanı sıra topluma faydalı olmak ve farkındalık yaratmak da temel düstur olmalı. Biz de fırsat verildiğinde otizmli bir bireyin neleri başarabildiğini göstermek, diğer otizmli çocukları olan ailelere teşvik edici bir unsur olmak istedik” diyerek söylerini sonlandırdı.

Kaynak: tr.eurosport.com