Sosyal Yaşamın Başkenti İstanbul

Medya Takip Merkezi tarafından, 2014 yılında yurt çapında gerçekleşen 25 bin 701 etkinliğin analiz edildiği araştırmaya göre İstanbul 12 bin 395 etkinlikle ilk sırada yer aldı. İstanbul’u, başkent Ankara 3 bin 427 etkinlik ile ikinci sırada izledi. Tatil bölgelerindeki yaz konserlerine rağmen İzmir bin 593 etkinlikle üçüncülüğe yerleşebildi. Turizmin başkenti Antalya ise 858 etkinlik ile dördüncü sırada. Bursa da 694 etkinlik ile ilk beşe girmeyi başardı.

2013 yılındaki verilere bakıldığında sıralamanın bu sene de değişmediği görüldü. Yani “üç büyük şehir” sıralaması özelliği korunmuş oldu. İlçeler bazında yapılan incelemede ise 3 bin 667 etkinlikle başı çeken İstanbul’un Beyoğlu İlçesi oldu. 2 bin 567 etkinlik düzenlenen Ankara’nın Çankaya İlçesi ikinci, İstanbul’un Şişli İlçesi de bin 628 etkinlik ile üçüncü sırada. İllerde üçüncülüğü elde eden İzmir’in bu kategoride Konak İlçesi ile sadece altıncılığı yakalayabildiği sıralamada Beşiktaş ve Kadıköy ilk beşte yer aldı.

Siyaset Kategorisi Üçüncülükle Yetinmek Zorunda

Kategorilere göre analiz edilen etkinliklere görezirvede eğlence var. Eğlence kategorisini birinciliğe taşıyan 7 bin 500 etkinliğin ardından, kültür sanat gösterileri, sunum ve sergiler ile 6 bin 975 organizasyonla zirveye çok da uzak olmadığını gösterdi.

Siyasi etkinlikler ise Türkiye’nin baş döndürücü gündemi ve sık aralıklarla gerçekleştirilen seçimlere rağmen üçüncülük koltuğuna oturdu. Siyaset kategorisi 2014 içinde gerçekleştirilen 4 bin 47 etkinlikle, eğlence ve kültür sanat kategorisinin ardından geldi.

Konser Türü Yine Zirvede

80’den fazla etkinlik türünü kapsayan araştırmada, türlere göre yapılan incelemede 2014’ün galibi yine konserler oldu. Yurt çapında 6 bin 730 konser verilen 2014’te tiyatro türündeki etkinlikler ikinciliğe yerleşti. 2 bin 409 adet tiyatro performansını, spor karşılaşmaları ve maçlar takip etti. Sporun hararetle takip edildiği ülkemizde 2014 yılı boyunca 2 bin 186 spor karşılaşması gerçekleşti. Bin 157 etkinlikle dördüncülüğe yerleşen program türü, 981 etkinlikle beşinci olan gösteri türünü az bir farkla geçti. Fuar ve parti türlerinin son sıralarda yer aldığı tabloda festival türü ise orta sıralarda yer aldı.

Üstelik konser türünün zaferi bununla da sınırlı kalmadı. İl beşteki şehirlerin hepsinde konser etkinlikleri birinci sırada. 2014 boyunca, İstanbul’da 3 bin 856, Ankara’da 641, İzmir’de 514, Antalya’da 284 ve Bursa’da 198 konser organizasyonu yapıldı. İstanbul ve İzmir illerinde, konserlerin hemen ardından tiyatro etkinlikleri ikinci sırada yer aldı. Başkent Ankara’da ise sürpriz olmayan bir ikincilik söz konusu. Siyaset gündemi yoğun başkentte basın toplantısı türü konser ve tiyatroyu sollayarak ikinciliğe yerleşti. Yaz etkinlikleriyle ünlü Antalya’da gösteri türü, sporsever Bursa’da ise müsabaka kategorisi konserin hemen ardında yer aldı.