“Sosyal Politikada Dönüşüm”

AJANS ÜNİVERSİTE – Abdurrahman MAZI, Furkan GÜNAYDIN

 

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Mezunları Cemiyeti öncülüğünde gerçekleştirilen, Sosyal Politikada Dönüşüm paneli, Kongre ve Kültür Merkezinde yapıldı

 

İktisatçılar haftası nedeniyle “Türkiye’de İktisat ve Siyaset” adıyla gerçekleştirilen  “Sosyal Politikada Dönüşüm” paneli düzenlendi. Nail Satlıgan’ın anıldığı panelde katılımcılar, Dünya’daki ekonomik durum hakkında değerlendirmelerde bulundu. Prof. Dr. Toker Dereli, Prof. Dr. Ömer Faruk Çolak, Doç. Dr. Umut Omay ve Prof. Dr. Gamze Yücesan Özdemir’in katıldığı panelde, Moderatörlüğü de Prof. Dr. Dursun Arıkboğa yaptı.

 

Her Ülkenin Sosyal Politikası Vardır

Sınıf çatışmalarını en aza indirmek için her ülkenin sosyal politikaları uyguladığını ifade eden Prof. Dr. Dereli, bunun araçlarının da bireylerin kendi kendine yardımı ve sosyal politikaya kamu müdahalesi olduğunu söyledi.

 

Prof. Dr. Dereli “ Sosyal Politika bizce devletin eli olmadan yapılamayacak bir iştir. Bireyleri kendine bırakmak, topluma zarar verebilir” dedi.

 

DSC_0040

 

Dünyada çoğu devletinde sosyal politikaya müdahale ettiğini söyleyen Prof. Dr. Dereli “ Bu konuda ki tek istisna İngiltere’dir. Bunun nedeni de vahşi kapitalizmin en yoğun olduğu ülke olmasıydı” diye belirtti.

 

AB Sınıfta Kaldı  

Son ekonomik krizden en sağlıklı çıkan ülkelerin piyasaya müdahale eden ABD gibi ülkeler olduğunu söyleyen Prof. Dr. Çolak, “ AB gibi piyasaya müdahalede geç kalan ülkelerin durumları negatif” diye konuştu.

Prof. Dr. Çolak, “ AB’de işsizlik giderek artıyor. İspanya ve Yunanistan gibi ülkelerde yüzde 25’i geçti. Bunun nedeni, AB’yi yönetenlerin, Bırakın yapsınlar mantığıdır” diyerek sözlerini noktaladı.