Sosyal Medya Buluşması’nda AIDS konuşuldu

AJANS ÜNİVERSİTE Kasım BALTACI – Devrim ÇIRPAN

“Sosyal Medya Buluşması” kapsamında gerçekleştirilen etkinliğe öğretim üyeleri ve sosyal medya fenomenleri Meriç Keskin, Taci Kalkavan, Kutup Zencisi ve Hakan Kakız katıldı. Fenomenler, sosyal medyada, gençlerin AIDS’le ilgili neler bildiklerini ve bu konu hakkında ne kadar bilinçli olduklarını etkinliğe katılanlara aktardılar.

DSC_0371

İÜ Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dâhili Tıp Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fehmi Tabak, 1 Aralık’ın, 1988 yılından itibaren dünyanın her yerinde Dünya AIDS Günü olarak kabul edildiğini hatırlattı. Prof. Dr. Tabak AIDS konusunda toplumu bilinçlendirme adına çalışmalarına 3 Temmuz 2012’de başladıklarını ve 13 Aralık 2013’te HIV Enfeksiyonu Derneği’ni kurarak çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi.

DSC_0328

Tabak’tan sonra söz alan Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Uzm. Dr. Hayat Kumbasar Karaosmanoğlu, Dünyada ve Türkiye’de HIV virüsünü taşıyanların % 82’sini erkeklerin oluşturduğunu ve bu enfeksiyondan en fazla 40-49 yaş arasındaki kişilerin etkilendiğini vurguladı. Uzm. Dr. Karaosmanoğlu sözlerine şu şekilde devam etti: “Toplum sağlığını koruma adına erken tanı önemlidir. Erken tanı ise; Tanı öncesi, tanı ve tanı sonrasından oluşur.”

DSC_0385