Sorumluyuz Hepimiz

AJANS ÜNİVERSİTE – Alparslan ÇAKIR, Erkut KILIÇ, Yusuf EREN

Bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşının ardından başlayan protokol konuşmalarında, bugüne kadar yönetim, sivil toplum örgütleri ve uluslar arası çalışmalar kapsamında sosyal sorumluluk projelerini hayata geçirdiklerini vurgulayan Prof. Dr. Seçkin Dindar, gönüllülere müzik eğitimi verdiklerini söyledi. Bulgaristan’a 2013’te gittiklerini hatırlatan Prof. Dr. Dindar; Boğaziçi-Caz-Sofya-ABD Korosu ile bu yıl bir konser verdiklerini belirtti. Prof. Dr. Dindar ayrıca Şubat 2014’te açtıkları Kadına Şiddet Sergisi’ni, 25 Ağustos 2014’te Avcılar’da düzenledikleri bir resim sergisini, I. Ulusal Sosyal Yönleriyle Hepatit Sempozyumu’nu ve Galatasaray Spor Akademisi’nde çocuklara yönelik spor faaliyetlerini anlattı. USLA (Uluslararası Servis ve Lezzet Akademisi)’den bahseden Prof. Dr. Dindar, ana proje çalışmaları sayesinde olimpiyatlarda altın madalya kazandıklarını açıkladı.

_DSC0116

Prof. Dr. Seçkin Dindar’ın ardından söz alan ve hedef koymak, planlamak ve yenilikçi, yapıcı, yaratıcı olmanın önemine değinen Prof. Dr. Sıddık Yarman, “Hayata Bir Çocuk, Bir Çocuğa Hayat Projesi” ile çocukların gelişimine önem verdiklerini kaydetti. BAU (Bahçeşehir Üniversitesi) ve İÜ ile ortak hareket ettiklerini bildiren Prof. Dr. Yarman; T.C. Fatih Kaymakamlığı, T. C. Gaziosmanpaşa Kaymakamlığı, T. C. Milli Eğitim Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın projelere katılım gösterdiğini söyledi. Proje Yürütücüsü olarak yer aldığı ekipten söz eden Prof. Dr. Yarman; Yar. Doç. Dr. İnci Zaim Gökbay (Proje Yürütücüsü Yrd.-Genel Koordinatör), Araş. Gör. Şebnem Özdemir (Genel Koordinatör Yrd.), Prof. Dr. Bilgin Saydam (Psikoloji Koordinatörü) ve Selim Yıldırım’ın (Genel Sekreter) da aralarında bulunduğu birçok isimle çalıştıklarını vurguladı. “Geleceğin İstanbul’u” için uğraş verdiklerini anlatan Prof. Dr. Yarman, “Toplumsal barış, yaşam alanlarında huzur ve güven ortamı, sosyo-ekonomik olarak yüksek yaşam kalitesi, tarihi ve kültürel değerleri özümsemiş, girişimcilik kapasitesine sahip yeni bir nesil ve yatırımlar için cazibe merkezi için sosyal sorumluluk projeleri geliştiriyoruz” dedi.

_DSC0133

Sempozyuma son konuşmacı olarak katılan Prof. Dr. Yunus Söylet, 1990’lı yıllara atıfta bulunarak, “teknoloji, ekonomi, çevre ve insan arasındaki ilişkilerde gelecek nesiller de düşünülerek en uygun yolun bulunması” çağrısında bulundu. Küreselleşmenin etkisine değinen Prof. Dr. Söylet, “Devlet birçok alandan çekildi. Küresel ekonomi sürecinde özelleştirmeler nedeniyle eşitsizlik, yoksulluk, işsizlik ve çevre sorunları arttı” şeklinde konuştu. Sürdürülebilir bir ekonomik ve sosyal hayat için devlet organizasyonunun dışındaki kurumların görev ve etki alanlarının arttığına işaret eden Prof. Dr. Söylet, “Tüm paydaşların menfaatlerinin dikkate alındığı sorumlu kurumlar gereklidir” açıklamasında bulundu.

_DSC0160

Sempozyumdaki açılış konuşmalarının ardından İstanbul Kılıç Kalkan Ekibi katılımcılar için bir gösteri düzenledi.

_DSC0169

Konuşmacılardan Prof. Dr. Sema Genç İÜ Tıp Fakültesi’nde gerçekleştirilen sosyal sorumluluk projelerini dinleyicilere aktardı. Prof. Dr. Genç, yaptıkları çalışmaların nasıl gerçekleştiğinin yanı sıra bu sorumluluk projelerinde öğrencilerin neler başardığını da belirtti. İÜ İktisat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Zahide Ayyıldız Onaran da hayata geçirilen projelerden bahsetti. İÜ Çocuk Üniversitesi Müdürü de olan Yrd. Doç. Dr. Onaran İÜ Çocuk Üniversitesi’nde neler yaptıklarını, nasıl projeler olduğunu anlattı.

Sempozyuma katılması beklenen Prof. Dr. Sevinç Gülseçen adına ise Yrd. Doç. Dr. Çiğdem Erol İÜ Enformatik Bölümü’nde gerçekleştirilen sosyal sorumluluk projeleri hakkında dinleyicileri bilgilendirdi. Yaptıkları ziyaretleri ve bu ziyaretlerle yapmış oldukları projeleri belirten Yrd. Doç. Dr. Erol, Enformatik Bölümü’nün sosyal sorumluluk adına yaptıkları faaliyetleri dile getirdi.
Sempozyumda gerçekleştirilen sosyal sorumluluk projelerinin yanı sıra gerçekleştirilmesi hedeflenen projeler de ele alındı. Sosyal sorumluluk çerçevesinde yapılması gerekenler anlatıldı.

Sempozyumun birinci oturumunda Yrd. Doç. Dr. Zümrüt Ecevit Satı “Sosyal İnovasyon Proje Çalışmalarından Kurumsal Hafızaya Yansımalar” hakkında konuştu. İstanbul Üniversitesi’nde Engelli Çalışmalarına değinen Prof. Dr. Resa Aydın engelli çalışmalarına yönelik birçok ilerleme kaydettiklerini belirtti.

Kültür Kulübü ve Sosyal Medya Kulübü’nün katkılarıyla düzenlenen sorumluluk sempozyumunda, kanserli çocuklara yaz okulu, gönüllülük ve gönüllülüğün yaygınlaştırılması gibi sosyal sorumluluk projeleri hakkında konuşuldu.

İlk oturum yemek arasının ardından Türk Müziği Korosu konseriyle son buldu.

10877445_636462503121022_557982030_n