“Sony Workshop”u Belgesel Fotoğrafçılığı ile Sona Erdi

AJANS ÜNİVERSİTE-Beste BUDAN

Fotoğraf- Safiye ALTINKUM

İÜ İletişim Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlenen söyleşide ilk olarak Sony Alpha ürün uzmanı Erdem Silay bazı Sony fotoğraf makinelerini tanıttı.

Ardından Murat Pulat, Sony için 2 yıldır üzerinde çalıştığı ‘City of Hope’ projesini izletti.

DSC_7983

Üniversite hayali ile İstanbul’a geldiğini söyleyen Pulat, artık İstanbul’dan uzaklaşmak istediğini söyleyerek sözlerine başladı.

Pulat, “Belgesel fotoğrafçılığında gerçeklik yükü pek yoktur. Gerçeklik fotoğrafın ufak bir parçasıdır ancak fotoğrafta tam bir gerçekliğe inanmıyorum. Fotoğraf her zaman bir gerçekliği anlatır ancak bu fotoğrafa bakanın bakış açısıyla değişir” şeklinde konuştu.

DSC_7972

Fotoğrafın güzel fotoğraf ve iyi fotoğraf olarak 2’ye ayrıldığını belirten Pulat, iyi fotoğrafın içerisinde içerik barındırdığını ve içeriğinin güçlü olması gerektiğini ifade etti.

Haber fotoğraflarının da içerik olarak önemli olması gerektiğini ifade eden Pulat, “Her şey ne göründüğü kadar güzel ne de göründüğü kadar kötüdür. Fotoğrafın kim tarafından nasıl çekildiğine bağlıdır. Bir fotoğraf, farklı haberlerde kullanılıp farklı şekillerde yorumlanabilir” dedi.

DSC_8000

Son olarak belgesel fotoğrafçılığında ekipmanın önemli olduğuna değinen Pulat, sponsorlukların ekipman açısından değerli olduğunu belirterek konuşmasını bitirdi ve ardından İÜ İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Ümit Sarı tarafından Pulat’a teşekkür belgesi takdim edildi.

DSC_7999