Son Topta Yıkıldık

AJANS ÜNİVERİTE- Ozan ÖZEN

Prof. Dr. Turgay Atasü Spor Salonu’nda gerçekleşen mücadeleye temsilcimiz İÜ SBK Gizem Yavuz, La Tanya White, Sasa Cado, Viktoria Mircheva ve Elizabeth Williams beşiyle, Kıbrıs ekibi YDÜ ise Lucie Bouthors, Alyssa Thomas, Ana Dabovic, Renara Tiffany Hayes ve Kelsey Bone beşiyle başladı.

İlk periyot karşılıklı basketlerle başladı. Periyot ortalarında 6-0 seri yakalayan temsilcimiz 19-9 öne geçti fakat toparlanan Kıbrıs temsilcisi 13-0 seri yakalayarak skoru 22-19 kendi lehine çevirmeyi başardı ve temsilcimiz İÜ SBK ilk periyodu 24-21 geride tamamladı.

İkinci periyotta da temsilcimizin öne geçmesine şans vermeyen YDÜ periyodun ilk beş dakikasını 32-28, periyodu da 41-37 önde tamamladı.

Üçüncü çeyrekte rakibinin arka arkaya sayılarına engel olamayan temsilcimiz 15 sayı geriye düştü. Sonrasında toparlanan başarılı temsilcimiz farkı 5 sayıya kadar düşürdü ve son periyoda 58-53 geride girdi.

Başa baş geçen son periyotta temsilcimiz YDÜ’ye fırsat vermemeye çalıştı. Son ana kadar çekişmeli geçen periyotta temsilcimiz son saniyelere 70-69 önde girdi fakat bitime 3.7 saniye kala YDÜ’deKelsey Bone hücum ribaundu alarak basketi kaydetti ve temsilcimiz sahadan 71-70 mağlup ayrıldı.

Temsilcimiz İÜ SBK’da La Tanya White’nin 20, Viktoria Mircheva’nın 17 sayısı mağlubiyeti engelleyemedi. Kıbrıs temsilcisinde ise Kelsey Bone ve Alyssa Thomas 15’er sayıyla takımına galibiyeti getiren önemli isimler oldu.

“Takımın Mücadeleci Olduğunu Gösteren Bir Tablo Vardı”

Maç sonu basın toplantısında baş antrenör Fırat Okul, son saniyede yedikleri basketle maçı kaybettiklerini söyledi. Okul ayrıca bu sonucun üzücü bir son olduğunu ifade etti. Oyuncuların 15 sayı gerideyken inancını kaybetmeyip maça ortak olduklarını ve son topta da öne geçtiklerini belirten Okul, “Geri dönüş açısından önemli bir pozisyondu. Takımımın ne kadar agresif ve mücadeleci olduğunu gösteren bir tablo vardı ancak son topu nasıl biz avantajlı bir şekilde attıysak aynı şey Kıbrıs’ın da lehine oldu. Açıkçası söyleyecek hiçbir şey yok. O topun ribaundu alındı ve girdi. Oyuncularımı tebrik ediyorum. Çok gururluyum böyle bir takım oluşturduğum ve böyle bir takımın içinde koç olduğum için. Yakın Doğu’ya da bundan sonraki yolunda başarılar diliyorum” dedi.

Başarılı oyuncu Ayşe Okul ise çok iyi mücadele ettiklerini vurguladı ve “Son bir topla maçı kaybettik. Takım arkadaşlarımın ellerine sağlık. Kıbrıs’ı da tebrik ediyorum” diye konuştu.

İÜ SBK: Williams 12, White 20, Ayşe Okul 2, Betül Kalfalı , Miray Şahin 5, Gizem Yavuz 6, Cado 8, Mircheva 17.

YDÜ: Asena Yalçın 8, Bone 15, Bahar Yapar , Bouthors 5 , Aslı Sevinç 2, Hülya Özkan 2, Hayes 13, Dabovic 11, Tuğçe Murat , Thomas 15.

Periyotlar:

1. Periyot: 24-21

2. Periyot: 41-37

3. Periyot: 58-53

4. Periyot: 71-70

Maçtan Kareler :

DSC_0101
DSC_0103
DSC_0104