Sokak Hayvanları İçin “Doyuran Kareler”

AJANS ÜNİVERSİTE – Efe ALTAY

Doyuran Kareler’in proje yönetimini Savaş Çıkrak üstlenmiş durumda. Fotoğraf çekimleri de gerçekleştirdiğini söyleyen Çıkrak, “İdil Fırat projenin tanıtımını konusunda çalışıyor. Cahan Azer organizasyon sorumlusu ve benim asistanlığımı yapıyor. Çiğdem Karabacak, Özlem Demircan ve Murat KIvrak fotoğraf çekimlerine destek veren fotoğrafçı arkdaşlarımız” diyerek ekibi tanıttı.

Yönetmen Savaş Çıkrak projenin başlangıç noktasının mama karşılığı fotoğraf kursu vermekten çıktığını söyledi ve “Aklıma ilk gelen mama karşılığı fotoğraf kursu vermekti. Çünkü bildiğim bir alan, zaman zaman fotoğraf eğitmenliği de yapıyorum. Ve benim için inanılmaz bir keyif. Ama sonra düşünceler şekillendikçe evlilik gibi önemli bir alanda bunu yapmanın daha anlamlı olacağına ve profesyonel yaparsak yeni evlenecek hayvansever çiftlerin çok ilgi duyacağına, hayvanlarada katkısının daha fazla olacağına inandım ve böylece hayata geçirdik. Ama ilk düşünceyi bir kenara atmadık ve yakında mama karşılığı fotoğraf kursunu da hayata geçiriyoruz” dedi.

Doyuran Kareler’in herhangi bir kurum ve kuruluşla organik bir bağının olmadığını belirten Çıkrak, kurumlardan gelen mama taleplerini ellerinden geldiği kadar karşılamaya çalıştıklarını söyledi ve ortak bir çalışmalarının olmadığını belirtti.

unnamed
Fotoğraf – Savaş Çıkrak

“Tüm Talepler Karşılanmaya Çalışılıyor”

Taleplerin beklentilerinin üstünde olduğunu söyleyen Çıkrak, “Şu ana kadar 30’dan fazla kesin rezervasyon yapıldı ve çok daha artacağa benziyor. Beklediğimiz ilgiyi görmesi bir yana yeni profesyonel fotoğrafçı katılımları olması durumunda çok daha fazla düğün çekimi gerçekleştirebiliriz. Fakat tüm talepleri karşılayamayız. Nitekim bazı günlere gelen talepleri gönüllü sayımızdan dolayı şimdiden reddediyoruz” dedi.

Şu ana kadar yapılan çalışmaların nasıl gittiğini sorduğumuzda Çıkrak, “Biz düğün fotoğrafları çekelim diye yola çıktık ancak daha düğün sezonu başlamamışken gelen istek doğrultusunda, bir doğum günü ve bir şirket fotoğraf çalışması gerçekleştirdik. Önümüzde ki dönemde de düğün harici fotoğraf rezervasyonları yaptırılmış durumda. Mama karşılığı olmak şartıyla, yetişebildiğimiz kadar fotoğraf çalışmasını yapmaya gönüllüyüz. Henüz 4 çalışma gerçekleştirdik ve gerçekten çok mutlular. Hem zaten istedikleri fotoğrafların böyle bir işe yaradığını bilmek, hemde gerçekten profesyonel hizmet almak, onların beklentisini sanırım karşılamaya yeterli oluyor” dedi.