“Sivil Savunma ve Acil Eylem Planı” Konulu Hizmet İçi Eğitim Semineri Gerçekleştirildi

AJANS ÜNİVERSİTE – Beyza Nur KIZILDEMİR

İÜ Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen eğitimin sunumu İÜ Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Aysel Ersoy Yılmaz tarafından yapıldı. Hizmet içi eğitimin konusunu bu defa “Sivil Savunma ve Acil Eylem Planı” oluşturdu. Seminer öncesinde katılımcıların bilgisini ölçmek adına ön test yapıldı.

Yrd. Doç. Dr. Yılmaz, acil eylem planının ne olduğundan ve bu planı uygularken neler yapılması gerektiğinden bahsetti. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın (AFAD) kuruluş aşamasına değinen Yrd. Doç. Dr. Yılmaz, “1999 Adapazarı depreminden sonra Türkiye’de deprem çalışmaları boyut değiştirdi ve bu oranda da hız kazandı” dedi.

Adsız

“Afet Eğitimi Ailede Başlamalı”

Personelleri sivil savunma ve acil durum konularında bilgilendirmeye gayret gösterdiklerini söyleyen Yrd. Doç. Dr. Yılmaz, sivil savunmanın tanımını yaptı ve hangi olayların acil durum sayılabileceği hakkında da katılımcıları bilgilendirdi. Deprem Danışma Kurulu’nun çalışmalarını vurgulayan Yrd. Doç. Dr. Yılmaz, konuyla ilgili var olan yasaların içeriğinden söz etti ve ekledi: “Afet eğitimi ailede başlamalı.”