Sırtçantalılarla Yolların Büyüsüne Kapılmak

AJANS ÜNİVERSİTE-Burcu GÜLER

Fotoğraf- Sümeyye YAMAN

 

“İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali” (İTEF) kapsamında gerçekleşen “Sırtçantalılar: Yolda” etkinliğinde alternatif seyahat yolları, yolculuk sırasında keşfedilen gezi edebiyatı ve kültürler konuşuldu

 

İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali’nin dördüncü gününde Taksimdeki Yunan Konsolosluğu sırtçantalılar ve seyahat tutkunlarını ağırladı. Moderatörlüğünü Nazlı Gürkaş’ın yaptığı etkinliğe uzun yıllarını Latin Amerika yollarında geçiren yazar Buket Şahin, yazar Okan Okumuş, Sırtçantalılar grubunun kurucuları Engin Kaban ve Ömürden Sezgin katıldı.

 

“Yakılan Bellekle:Latin Amerika” kitabının yazarı Buket Şahin, “Bir ülkeye yapılan gezinin öncelikle o ülkenin edebiyatını okumakla başladığına inanan bir gezginim.” diyerek seyahat yolculuğunda kendisini en çok etkileyen özelliklerin o ülkenin edebiyatı ve yerli kültürünün olduğunu söyledi. Sinema ve edebiyatın konuşulduğu  bir evde büyüdüğünü ifade eden Şahin, babasının kendisini Rus,Yunan ve Latin Amerika edebiyatına okumaya ittiğini belirtti. Son 20 yıldır Latin Amerika’ya yaptığı gezilerde okuduğu yazarların izini sürmeye çalıştığını söyledi.

 

IMG_0016

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“Eski Şehirler Dokusunu Yitirmeye Başladı”

“Latin Amerika: Alternatif Bir Gezi Rehberi” kitabının yazarı Okan Okumuş konuşmasına Sırtçantalı bir gezgin olduğunu belirterek başladı. Son zamanlarda Uzak doğu’ya seyahat yaptığını belirten Okumuş,turistik mekanlar yerine alternatif yerleri gezmeyi sevdiğini belirtti. Alternatif seyahat üzerine eser yazan Okumuş,yakın zamanda Çin’e yaptığı gezide bazı eski şehirlerin dokularını yitirdiğini, şehirlerin sirke döndüğünü dile getirdi. Günümüzde birçok şehirde turistlere yönelik yapay dokulara yer verildiğini Okumuş, bu yüzden seyahat edilen yerle ilgili araştırma yapılmasını ve alternatif bir rota belirlenmesi gerektiğini söyledi. Okumuş, Stefan Zwaig’ın “Yolculuklar Üzerine”adlı eserinden de bir bölümü okudu.

 

IMG_0033

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sırtçantalılar grubunun kurucusu Engin Kaban, mesleğinin makine mühendisi olduğunu yapmaktan en çok hoşlandığının seyahat etmek ve yazılar yazarak bunları insanlarla paylaşmak olduğunu söyledi. Sırtçantalılar grubunu 6 yıl önce kurduklarını dile getiren Kaban, seyahat kültürünü yazarak insanlarla paylaşabilmek, gittiğimiz yerlerin destinasyonları anlatmak için kurduk. 6 yıl boyunca çeşitli etkinlik düzenledik. Seyahatin hazırlık,seyahatin kendisi ve sonrası olmak üzere 3 aşamadan oluştuğunu söyleyen Kaban, eğer araştırarak seyahat ederseniz gideceğiniz bölgede teoriyi pratiğe dönüştürdüğünüz için aldığınız zevkin katlanarak arttığını belirtti.

 

IMG_0039

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“Yaşadığımız Yeri Keşfetmek Konusunda Ne Derece Yeterliyiz”

Sırtçantalılar grubunun kurucularından Ömürden Sezgin, Türkiye’de seyahat tutkunlarının düşüncelerini paylaştığı bir topluluk oluşturmaya çalıştıklarını söyledi.Seyahatin görmek,keşfetmek ve paylaşmak olarak tanımlayan  Sezgin, alternatif seyahati oluşturan kısmının keşfetmek ve paylaşmak olduğunu söyledi. Yazılan gezi kitaplardan beslenilmeli, ama kitaplara bağlı kalınmaması gerektiğini belirtti. Sezgin, “Yaşadığımız yeri keşfetmek konusunda ne derece yeterliyiz bunu da düşünmek gerekir.” diyerek kendi şehrimizinde alternatiflerini de araştırmalı ve tanımalıyız dedi.

 

 

IMG_0031