Sirkeci Garı’ndan Dergilere Yolculuk

AJANS ÜNİVERSİTE – Abdurrahman MAZI

 

Türkiye Dergi Editörleri ve Yayın Yönetmenleri Birliği (TÜRDEB)’in, 7-11 Mayıs tarihleri arasında organize ettiği 5. Dergi Fuarı Sirkeci Tren Garında açıldı.

 

Bu sene 5. kez düzenlenen fuarın Sirkeci Tren Garı’nda yapılan açılış törenine; Gençlik ve Spor Bakanlığı Müşaviri Ömer Faruk Terzi, Başakşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Haluk Dikbaş, Türkiye Dergi Editörleri ve Yayın Yönetmenleri Birliği Başkanı Muharrem Baykul, Basın Yayın Birliği Başkanı Münir Üstün, Yeşilay Eski Başkanı Av. Muharrem Balcı, Hilal Tv Genel Yayın Yönetmeni Adnan İnanç, dergi temsilcileri ve yazarlar katıldı.

Bu yıl kapılarını Sirkeci Tren Garında açan fuara yurt içi ve yurt dışı katılımın olduğu gözlendi. Uluslararası yayımcılarla yapılan yeni anlaşmalarla birlikte, gelecek yıl yapılması planlanan Dergi Fuarına yaklaşık 40 yabancı dergi katılacak. Aralarında yurt dışında yayımlananların da bulunduğu 100`ü aşkın derginin katıldığı fuar, önceki gün, Sirkeci Tren Garı’nda açılmıştı. Fuarda, Dünya Bülteni’nin online dergi yayıncılığına başlayan kardeş sitesi Dünya Bizim’in de bir standı yer alıyor.  Etkinlikte; trende söyleşiler, Sirkeci Garı’nın tarihi ve bekleme salonunda konferans, panel, müzik dinletileri ve Dergiciliğin Enleri töreni yapılacak.

 

 

DSC_0018

 

 

Dergi Fuarı Uluslararası Alana Yayılıyor

Sirkeci Tren Garında kapılarını açan 5. Dergi Fuarı temasını “Gençlik” olarak belirledi. Fuarın onur konuğu ise Umran Dergisi oldu. Dergi Fuarında bu yıl yurt dışında yayın yapan 7 yabancı dergi de yerini aldı.

Diğer taraftan fuara yurt dışından ziyaretçi olarak katılan yabancı yayımcılar, gelecek yıl yapılacak Dergi Fuarında katılımcı olmak istediklerini belirttiler. Fuar Koordinatörü Murat Ayar, Dünya Bülteni`ne yaptığı açıklamada gerekli ön anlaşmaların sağlandığını ve gelecek yıl yapılacak Dergi Fuarı`nda yaklaşık 40 yabancı derginin de katılımcı olarak yer alacağını söyledi.

 

 

DSC_0019