Sinemanın 100. Yılında Yeşilçam Rüzgarı

AJANS ÜNİVERSİTE-Burcu BALKAN

Etkinlik İstanbul Klasik Otomobilciler Derneği’nin organizasyonunda Beşiktaş Belediyesi, SO-DER (Sinema Oyuncuları Derneği) ve diğer sinema meslek birliklerinin işbirlikleriyle cumartesi günü gerçekleşti. Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar, sinema oyuncuları Oya Aydoğan, Nuri Alço, Serpil Çakmaklı, Salih Kırmızı, Levent İnanır, Yılmaz Köksal, İzzet Güney, Eşref Kolçak, Yusuf Sezgin ve çok sayıda oyuncu, yönetmen ve set emekçisi katıldı. Yeşilçam sinemasına sayısız filmde ev sahipliği yapan filmlerde kullanılmış klasik arabaların üstünde Yeşilçam’ın unutulmaz filmlerinden afişlerde yer aldı.

Türk Sineması’na kötü adam rolleriyle nam salan Nuri Alço, şehir turu için bindiği klasik otomobili Yeşilçam filmlerinde de kullandığını söyledi. Alço, “Yıllar öncesine gittik. Bizim bayramımız sayılır. Bütün Yeşilçamcılar burada. Bayram havası oldu. Eski İstanbul’u yaşıyoruz. Filmlerde kullandığımız arabalar yıllar sonra cam gibi duruyor, iyi bakılmış. Dernekler bile arabalara değer veriyor ama bize değer verilmiyor” diye konuştu.

Cüneyt Arkın filmlerinin vazgeçilmez oyuncularından Yılmaz Köksal, “Bu etkinlikte olmak muhteşem bir duygu. Biz bile kolay kolay bir araya gelemiyorduk. Buluştuğumuz arkadaşlar var ama hep beraber olamıyorduk. Sinemaya çok büyük emek verdik. 100. yılda gurur verici bir şey bu bizim için. Çok güzel şeyler yaptık” dedi.

Uzun sürenin ardından bir araya gelen Yeşilçam oyuncuları ile 100’üncü yıl adına pasta kesildi. Etkinlikte, Metin Erksan’ın yönettiği 1963 senesi yapımı “Susuz Yaz” filminin unutulmaz oyuncusu Erol Taş, ölüm yıldönümü sebebiyle anıldı.

IMG_0408

Klasik otomobillere binen sanatçılar, vatandaşları selamlayarak Akatlar Sanatçılar Parkı’na doğru ilerledi. Akatlar Sanatçılar Parkı’nda düzenlenen ödül töreninde Yeşilçam’ın usta oyuncu, yönetmen ve set emekçilerine ödülleri takdim edildi.

Etkinlik, Moğollar adlı müzik grubunun kurucuları Selvi Boylum Al Yazmalım, Devlerin Aşkı, Çiçek Abbas gibi birçok film müziğine imzasını atmış olan Cahit Berkay ve Cem Karaca’nın oğlu Emrah Karaca’nın konseriyle son buldu.

IMG_0344

Haberin diğer fotoğraflarına burdan ulaşabilirsiniz.