Sinan Genim’den İstanbul ve Boğaziçi Öyküleri

AJANS ÜNİVERSİTE – Alparslan ÇAKIR

 

Dr. Sinan Genim, 24 Nisan’da 17.00’de Fatih’te Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi Seminer Salonunda başlayan “İstanbul Macerası: Boğaziçi’nin Öyküsü” başlıklı seminerde, İstanbul’un kent tarihi ile ilgili  görüşlerini aktardı

 

DSC_0003

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fotoğraflı slaytlardan yararlandığı seminerde Boğaziçi’ndeki ilk imparatorluk döneminde herkesin denize giremediğini, devlet hamamlarından girdiğini söyleyen Sinan Genim, Sarıyer’e yapılan bir ahşap yalıdan bahsetti. “Sarıyer bir balıkçı köyü” tanımlamasını yapan Genim, Sarıyer’in İstanbul’la organik bağı olan bir köyü olmadığını belirtti.

 

İstanbul’un yeniliklere çok açık olduğunun altını çizen Sinan Genim, “Yenimahalle Meydanı’nda hala bir vapur iskelesi var. Yenimahalle’de gayrimüslim yerleşimi ve Rumlar fazla” dedi. Boğazın dördüncü Murat döneminde surlarla korunduğuna değinen Genim, Dede Korkut Hikâyeleri’nde kuzeyin siyah, güneyin ak olarak anıldığını dile getirdi. Setlerin oluşturduğu tek yerin İstanbul – Beykoz’daki Abraham Korusu olduğundan bahseden Genim, “Devlete ait alanlar işgale hazırlıklıdır. ‘Her şeyi denetleyeyim’ derken hiçbir şeyi denetleyemezsin. Devlet jandarma getirerek herkesin peşine bir adam koydu. Jandarmayı kim denetleyecek” şeklinde konuştu. İmar komisyonunun ne derse yapıldığını savunan Genim, “Her şey çok çabuk değişiyor. Kimse bunu konuşmuyor” diye yakındı.

 

Bir işin kuralına uygun olmasının gayriahlaki olmadığı anlamına gelmediğini vurgulayan Sinan Genim beş sene Beşiktaş Büyükşehir Belediye Meclis üyeliği yaptığını kaydetti. Genim, “Sistemi kökten değiştirmek için radikal kararlar almalıyız” tavsiyesinde bulundu. “İstanbul dünyanın genel konjonktürüne bağlı olarak dünya merkezi haline geldi” diyen Genim şehri bir çocuğa benzetti ve “Sen onu iyi eğitirsen güzel olur, ona hiç karışmazsan ne olacağını bilemezsin. İstanbul’un bir kısmı öyle, bir kısmı böyle” açıklamasını yaptı. Gelecek ay İstanbul’un Anadolu Yakası’ndan bahsetmek üzere geleceğini bildiren Genim son olarak doğalgaz tankerlerinden birinin yanması ya da patlaması halinde İstanbul’da hayatın felç olacağını iddia etti.

 

DSC_0008