Sinan Cem Şahin İletişim Fakültesi’nde

AJANS ÜNİVERSİTE – Begüm ERGİNBAY

Coco Cola Kurumsal İletişim Direktörü Sinan Cem Şahin kariyer serüvenini ve iletişime bakış açısını öğrencilerle paylaştı. Kariyerine ilginç bir şekilde başladığını söyleyen Şahin, ortaokul yıllarında bankacılık sektörüyle ilgilendiğini belirtti. O dönemde yazılı basını ve başarılı bankacıların hikâyelerini dikkatlice takip ettiğini anlatan Şahin, bankacı olmak için ekonomi okuduğunu dile getirdi.

Bilkent Üniversitesi’nde okurken yaptığı araştırmalar hakkında konuşan Şahin, “Bu araştırmaları yaparken yazıda ve yazdıklarımı üçüncü kişilere aktarmak da iyi olduğumu ve bundan zevk aldığımı gördüm” dedi. Ekonomi gazetecisi olma yolunu ona bankacılığın açtığını söyleyen Şahin, ilk defa bir haber altında ismi geçtikten sonra kendisine “damardan gazetecilik zehri” verildiğini daha sonraları anladığına değindi.

DSC_0052
Başarısına katkı yapmış birkaç cümleyi öğrencilerle paylaşan Şahin, şunları söyledi: “Neyin sizi mutlu ettiğine ne kadar çabuk karar verirseniz o kadar iyi. Yanlış alanı seçmekten korkmayın çünkü bu tecrübeyle öğrenilir.” İletişim yapmak için önce iletişimi sevmek gerektiğinden bahseden Şahin yabancı dil bilmenin önemini vurguladı. Dünyayı takip etmenin T insan modelinin de bir uzantısı olduğuna dikkat çekti.

DSC_0030
2014 yılının Temmuz ayından itibaren Coco Cola bünyesinde görev alan Şahin, burada global bakışı açısını ve dünyadaki gelişmeleri Türkiye’ye nasıl yansıtabileceğini öğrenmeye çalıştığını anlattı. Şahin konuşmasının ardından şirketi ve kişisel görüşleri hakkındaki soruları yanıtladı.

DSC_0077