Simge Balaban İÜ İletişim Fakültesi’nde

AJANS ÜNİVERSİTE – Esra MUTLU

İÜ İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nden 15 yıl önce mezun olan Anadolu Efes Türkiye Kurumsal İletişim Müdürü Simge Balaban, mezun olduğu okulda sunum yapmaktan dolayı heyecanlı olduğunu söyledi. Mezun olduğu dönemden bu yana halkla ilişkiler ve iletişim alanında çok fazla değişimin yaşandığını belirten Balaban, Kurumsal İletişimciler Derneği’nin yaptığı araştırmanın sonucunu paylaştı. Araştırmaya göre halkla ilişkiler alanının gün geçtikçe önem kazandığını söyleyen Balaban, “Dünya değişiyor, hayat değişiyor. İletişim çok önemli hale geldi. İletişimin çok hızlı olması gerektiği bir dönemdeyiz” dedi.

Anadolu Efes’in Türkiyenin en büyük ve köklü şirketlerinden biri olduğunu belirten Balaban, “Anadolu Efes, köklü bir firma ama artık günümüz çağında köklü firma olmak bir şey ifade etmiyor. Çünkü sizler varsınız, yeni jenerasyon var. Sizlerin beklentisi artık farklı firmalarda. O yüzden firmaların geleceğe değer üretmesini istiyorsunuz. Gelecek için çalışmasını istiyorsunuz. Bugün bana ne fayda sağlıyorsunuz diye soruyorsunuz şirketlere. Anadolu Efes de geçmişten aldığı güçle gelecek için değer üretiyor. Bu yüzden ‘geleceğe sözümüz var’ diyoruz ve bu topraktan aldığımızı bu topraklara vermek için çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

IMG_0528

Kurum olarak yerel kalkınma ve sosyo kültürel gelişim konularına odaklandıklarını söyleyen Balaban, “Sosyo kültürel gelişim altında tiyatro ve sinemaya desteklerimiz var. Ayrıca 39 yıl önce kurulmuş bir basketbol kulübümüz var. Gençlerin desteklenmesine değer veriyoruz” dedi.

Yerel kalkınma alanında ise tarım ve turizme ağırlık verdiklerini söyleyen Balaban, sürdürülebilirlik kapsamında 2014-2015 döneminde Bursa, Seferihisar,Mardin, Malatya, Safranbolu, Şanlıurfa’da başlattıkları projeleri ve bu projelerin ayrıntılarını paylaştı. 2016’da da yapmayı planladıkları projeleri olduğunu belirten Balaban, projelerin Adana, Isparta ve Balıkesir’de yerel halkın geçimine katkı sağlayacağını ve sosyal projelerin desteklenmeye devam edileceğini söyledi. Sadece yerel halka değil genç nesillere yönelik projeler yaptıklarını ifade eden Balaban, dunyalarsenin.com isimli blog projesini anlattı.

Projelerle ilgili kısa videoların izletildiği sunumun sonunda Balaban, katılımcıların sorularını yanıtladı. Sunum sonunda Yrd. Doç. Dr. Feride Akım tarafından Balaban’a teşekkür belgesi takdim edildi.

IMG_0535