Şimdi Evin “Akıllısı” Makbul

AJANS ÜNİVERSİTE-Esra MUTLU

Yaşanan gelişmeler hepimizi hayrete düşürüyor. Birbiri ardına çıkan akıllı telefonlar ve teknolojik ürünler zamanla entegre bir şekilde hayatımıza dahil oluyor. Giyilebilir teknoloji olarak tanıdığımız akıllı ürünler, şimdilerde evimizde kullandığımız cihazlarla birlikte kullanılabiliyor. Akıllı ev sistemlerinin yaygınlaşmasıyla hayatımız daha da kolaylaşacak gibi.

İlk kez Amerikan Ev İnşaatçıları Birliği tarafından 1984 yılında kullanılan “akıllı ev” terimi artık hayatımızın bir parçası. Kuşkusuz o dönemde bu kadar gelişmiş değildi. Teknolojik gelişmeler sayesinde artık evimizle ilgili pek çok şeyi bir tıkla öğrenebileceğiz. iOS ve Android tabanlı uygulamalar sayesinde akıllı telefon ve tabletlerden evimizi kontrol etmemiz mümkün hale gelecek. Odaların ışığının açık olup olmadığını kontrol etmek, eve gelmeden önce klimayı çalıştırmak, elektrikli eşyaları kontrol etmek akıllı ev sistemlerinin yapabildiklerinden sadece birkaçı. Günlük yaşama yön vermesinin yanında inşaat sektörüne de yön veren bu akıllı ev sistemlerinin firmaların rekabetine sahne olacağı ve yaygın hale gelmesiyle maliyetinin de yarı yarıya düşeceği belirtiliyor.

Akıllı Ev Sistemleri Hayatın Her Alanında

Akıllı ev sistemlerinin geleceğine ve sektörel etkilerine dair görüşlerini belirten İstanbul Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü mezunu, BE Sistem İleri Teknolojiler AŞ Yöneticisi İlter Oktay, 2011 yılından bu yana akıllı ev ve şehircilik sistemleri üzerine çalışıyor. Oktay, AR-GE çalışmaları sonunda Türkiye’de bir ilk olarak piyasaya sunulan OHBE Asistan Ev Sistemi’nin fikir babası olarak da biliniyor.

Oktay, akıllı ev sistemlerinin gelişimiyle ilgili “Bugünlerde akıllı ev denince aklımıza evimizdeki elektriksel ekipmanları yönetebileceğimiz sistemler geliyor. Sektörel olarak bakıldığında bu durumun gerçek faydaya dokunamadığını görmekteyiz. Gelecekte evde tükettiğimiz enerjiyi bizim için optimize eden, gerekli önlemleri alabilen, güvenlik segmentinde gerçekten kendini kanıtlamış sistemlerin hayatımızda anlam kazanacağına inanıyorum. Bu durum inşaat sektöründe üretim yapan firmalar açısından da yeterince önemsenecek ve tüm odaklılık farklılık yaratmaktan öte fayda sunmaya doğru ilerleyecektir” şeklinde konuştu.

Büyük bir ivme ile ilerleyen teknolojinin ileride alacağı şekli kestirmenin güç olduğunu belirten Oktay, “Bildiğim tek gerçek şu ki, bu sektörün içinde olmamıza rağmen her geçen gün karşımıza çıkan yenilikler gerçekten büyüleyici nitelikte. 1-3 yıl arası gibi bir zaman diliminde evimiz, iş yerimiz, sosyal ortamlarımız ve kullandığımız tüm elektriksel ekipmanların birbirleri ile tam entegre çalışabileceğini göreceğiz” dedi.

Oktay, “Sağlık olarak ne yememiz gerektiği ve bu yemeklerden ne kadar tüketmemiz gerektiğini anlık olarak izleyebileceğimiz entegre sistemlerle baş başa olacağız. Ayrıca aylık bütçelerimizi ve ihtiyaçlarımıza karşılık yapacağımız harcamaları optimize eden, evimizde kullandığımız su, elektrik, gaz tüketimlerimizden çocuklarımız okul ihtiyaçlarına kadar tüm giderlerimizi dengeleyen bir sistemin çatısı altında olacağımızı öngörebiliyoruz” diyerek akıllı ev sistemlerinin geleceği noktaya ilişkin örnekler verdi.

“Lüksten Mecburiyete Dönüşecekler”

Bu sistemlerin hayal gibi görünse de kısa zamanda hayatımızın her alanında yer alacağını belirten Oktay, “Teknolojinin ve buna bağlı olarak hayatın gelişim şartları, birçok konuda bizi zaman, enerji kullanımında daha etkili olmaya itecektir. Bu sebeple kesinlikle söz konusu sistemler gün geçtikçe lüks olmaktan çıkarak yerini mecburiyete bırakacaktır” dedi.

İşte Hayatı Kolaylaştırması Planlanan O Ürünlerden Birkaçı

belkin-wemo

Belkin Wemo: Elektronik aletleri, lambayı Android ve iOS işletim sistemi uyumlu uygulamalar sayesinde yönetmenize izin veriyor. İstediğiniz yerden lambası açık kalan odanın lambasını kapatabilir, evinizi tatildeyken bile kontrol edebilirsiniz.

revolv

Revolv: Diğer akıllı ev uygulamaları ile benzer bir şekilde evdeki cihazların kontrol edilmesini sağlayan bir uygulama. Bu uygulama sayesinde tüm cihazlar kontrol edilebiliyor. Revolv’u kullanmak için kontrol edilmek istenilen cihazı uygulamayla eşleştirmek yeterli.

ikettle

iKettle: Mutfağa gitmeden ısıtıcının akıllı telefon üzerinden çalıştırılmasına olanak sağlayan bu uygulama ile sabahları kahvaltı hazırlamak daha kolay hale gelecek.

cosa

Cosa & Nest: Yurtdışından bir örnek olarak karşımıza çıkan Nest’e, yerli kit Cosa eşlik ediyor. Akıllı kombi kiti olarak bilinen bu iki kit kombiyi uzaktan kontrol etmenizi sağlıyor. Mobil uygulamalar ve akıllı kit sayesinde evde yokken, uykudayken ısı kontrolü yapılabiliyor.

doorbot

Doorbot: Akıllı diafon denilebilecek Doorbot sayesinde evde yokken kapının önü kontrol edilebiliyor ve kapının çalması halinde mobil uygulamayla telefona bilgi veriliyor.