Şiirler Okuduk Nazım’dan, Soma İçin!

 

AJANS ÜNİVERSİTE- Elif AVCI,Esra SINAV

Fotoğraf-Elif AVCI

 

 

Usta şair Nazım Hikmet Ran, ölüm yıl dönümüne günler kala İstanbul Üniversitesi Şiir Topluluğu’nun (İŞİT) düzenlediği “Nazım İçin, Soma İçin” adlı etkinlikle anıldı. Nazım’ın şiirlerle hatırlandığı etkinlik, Soma’daki maden kazasında hayatını kaybeden işçilere ithaf edildi

 

İstanbul Üniversitesi Şiir Topluluğu’nun bu yıl 4.sünü düzenlediği Nazım Hikmet’i anma etkinliği 29 Mayıs Perşembe günü İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Cemil Bilsen Konferans Solunu’nda düzenlendi.

 

_DSC0529

 

 

Usta şairin ölüm yıldönümü için düzenlenen etkinlik Özde Çelikbilek’in açılış konuşmasıyla başladı. Çelikbilek’in “İŞİT olarak ustayı anıyoruz ve bu etkinliği somaya adıyoruz. Nazım için, şiirden korkanlara, sanatı gereksiz görenlere karşı çıkmak, Nazım’ı korumak için!” sözlerinin ardından Soma için hazırlanmış video izletildi.

 

_DSC0531

 

 

Şimal Albayrak’ın seslendirdiği “Veda” şiirinin ardından sahne alan “Meluses” adlı müzik grubu hayat verdiği Çince ve Türkçe şarkılarla katılımcılara farklı bir müzik ziyafeti yaşattı.

 

_DSC0538

 

Nazım Hikmet ile aynı gün hayata veda etmesi sebebiyle Ahmet Arif’i de unutmayan İŞİT, Cem Arslan’ın seslendirdiği şiirle şairi yad etti.

 

_DSC0544

 

Nazım’ın bestelenmiş şiirlerini sunmak için sahne alan “Sesler ve Düşler” adlı grup “Karlı Kayın Ormanında” parçasını katılımcılarla beraber okurken, “Hürriyet Marşı” parçasında salonda duygu yüklü anlar yaşattı.

 

_DSC0547

 

Reyhan Yüksel’in hayat verdiği usta şairin “Kerem Gibi” adlı şiiri salondaki havayı korumaya yetti.

 

_DSC0552

 

Şahin Berber isimli öğrencinin seslendirdiği “Vatan Haini” isimli şiirle son bölümüne geçilen etkinlikte alkışlar susmadı.

 

_DSC0559

 

Şiir severleri, Nazım’ı hissedenleri bir araya getiren etkinlik, “Düşbaz” adlı müzik grubunun Nazım Hikmet’ten bestelenen şarkıları seslendirmesiyle sona erdi.

 

_DSC0562