Shekınskaya Büyüledi

AJANS ÜNİVERSİTE – Halil SAÇ

İÜ Kongre ve Kültür Merkezi’nde 21 Aralık günü düzenlenen Shekinskaya resitali, Alman besteci ve piyanist J. Brahms’ın “No:3 Fa minör” sonatı ile başladı. Resitalin devamında sırası ile C. Haciyev “Ballade”, L. van Beethoven “No:30 Mi majör” sonatı, F. Chopin “Ballade No:3 La bemol majör” eserleri dinleyenlerle buluştu. Resital son olarak Deniz Sever’in “ İstaklal Marşı Üzerine Vals-Fantasia” eserinin sergilenmesi ile son buldu.

Shekinskaya Kimdir?

Piyano eğitimine yedi yaşında Ivett Guvelis ile Azerbaycan Devlet Konservatuvarı’nda başlayan Shekinskaya, 1979 yılında Azerbaycan Devlet Konservatuvarı’na Prof. Dr. Ferhat Baldalbeyli’nin öğrencisi olarak kabul edilir.

1984 yılında yüksek lisans çalışmalarını, 1990 yılında ise doktora çalışmalarını tamamlanan sanatçı çalışmalarına Moskova Devlet Konservatuvarı’nda devam eder.

1999 yılında Unesco-Türkiye tarafından Türkiye’deki Dünya Kültür Mirasları Listesi konulu belgeselin müziklerini Nihal Çelik ile besteleyen ve icra eden Shekinskaya, 2009 yılında Sevil Ulucan Weinshtein ile birlikte “Sevdana” albümünü yapar.

Shekinskaya 1996 yılından bu yana İÜ Devlet Konservatuvarı’nda Öğretim Görevlisi olarak görev yapmaktadır.