Serebral Palsi Tedavi Eğitimi Verildi

AJANS ÜNİVERSİTE

 

 

İÜ Engelliler Uygulama ve Araştırma Merkezi ve İstanbul Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı Pediatri Rehabilitasyon Birimi tarafından “Serebral Palsi’li Çocukların Ailelerine Yönelik Aile Odaklı Tedavi” konulu eğitim programı 19 Haziran 2014 Perşembe Günü,  İÜ Tıp Fakültesi Esnaf Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı Salonun da gerçekleşti.

Eğitim, İÜ Engeliler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Resa Aydın’ın “Serebral Palsi Hakkında Ne Biliyoruz?” başlıklı konuşması ile başladı. Ardından, eğitime katılan çocukların kaba motor seviyesini belirlemek için grup çalışması yapıldı. Belirlenen seviyelere göre tedavi hedefleri Prof. Dr. Resa Aydın, Uzman Dr. Nalan Çapan tarafından anlatıldı.

Stresin de ele alındığı eğitim programında, aileleri stres ile nasıl başa çıkılacağı konusunda Psikolog Ayşenur Aktaş bilgilendirirken, çocuklar üzerinde fizyoterapinin önemi ve fizyoterapi hakkında bilgilendirmeyi Fizyoterapist İsmail Yavaş yaptı.

 

 

10455129_10203178463556663_3514975830551801440_n

 

Eğitim sonunda Prof. Dr. Resa Aydın, konuşmacılara teşekkür belgelerini takdim etti.

Serebral Palsi’li çocuğu olan aileleri bilgilendirerek, çocuk eğitimi ve aile bütünlüğünün sağlanması açısından güçlendirmeyi amaçlayan eğitime, Serebral Palsi’li çocuğa bakım veren 32 ebeveyn ve üç yaşından büyük altı çocuk katıldı. Eğitim programında, ailelerin bilgilendirilmesi ve çocuğun yetiştirilmesinde ebeveynlerin ve diğer aile bireylerinin desteğinin sağlanması gerektiği ve bunun çok önemli olduğu belirtildi. Bu desteğin güçlü olmasıyla çocukta olumlu gelişmelerin görüldüğü vurgulandı.

 

DSC_6306

 

Ailelerden alınan geri bildirimlerde çok faydalı olan bu eğitimlerin yıl içinde her ay yapılması ve hastalık hakkındaki spesifik konular ile tedavi yöntemlerinin detaylı olarak işlenmesi  istendi.