Serebral Palsi Semineri Gerçekleştirildi

AJANS ÜNİVERSİTE– Özge KARAHAN, Murat KASAP

Serebral Palsi’li çocuklar ve aileleri için düzenlenen seminerde açılış konuşması ve tanışmanın ardından Prof. Dr. Resa Aydın yapılan seminer ve çalışmalar hakkında bilgi verdi. Prof. Dr. Aydın “Kalıtımsal hastalıkları olan çocuklarımız hakkında çalışmalar yapıyoruz. Onlara engelli raporu veriyoruz. Bu birimin kurucusu olarak ilk başladığım zaman benim de bu konuda çok büyük bir deneyimim yoktu. O yüzden çok disiplinli çalışmalar yapmanın önemini kavradım ve farklı disiplinlerden hocalarla iletişim kurdum. İstanbul Tıp Fakültesinde Ortopedi, Nöroloji gibi birçok klinikle çalışıyoruz” dedi.

Çocuk Psikiyatrisi ile bu semineri beraber düzenlediğini söyleyen Prof. Dr. Aydın, “ Aileleri evlerinde gözlemlediğimiz zaman sorunları daha iyi kavrayabiliyorsunuz bu nedenle uzun yıllar ev ziyaretleriyle devam ettik” dedi. Ebeveyn eğitiminin önemine değinen Prof. Dr. Aydın, “Daha sonra aile eğitimleri, aileleri bilgilendirilmesi ile bu çocukların uzun vadede yaşama daha iyi katılan, mutlu ve sosyal çocuklar olması için en önemli şart olduğunu gördük. Bu nedenle aile toplantılarımıza başladık” diye ifade etti. Daha sonra “İlk toplantılarda ailelere nelere ihtiyaçları olduğunu, ne tür bilgilerin lazım olduğunu ve ne gibi farklı hizmetlerin gerektiğini sorduk. Onlardan aldığımız geri bildirimlere göre farklı toplantılar ve farklı etkinlikler yaptık” diyerek sözlerini tamamladı.

Serebral Palsi’li çocuklar için gönüllü çalışma alanları, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Esnaf Hastanesi’nde mevcuttur.