Selma Serdaroğlu ile Halkla İlişkiler Yazarlığı Atölyesi Yapıldı

AJANS ÜNİVERSİTE – Evrim ÇALT

Fotoğraf: Binali ATASEVER

Öğrencilere halkla ilişkiler yazarlığını temel seviyede kazandırmayı hedefleyen Halkla İlişkiler Yazarlığı Atölyesi’nin  7 -14 Aralık tarihlerinde gerçekleşen oturumlarının ardından son oturumu gerçekleştirildi. Üç hafta süren Halkla İlişkiler Yazarlığı Atölyesi’nin eğitmenliğini A&B İletişim’den İletişim Danışmanı Editörü Selma Serdaroğlu yaptı.

Atölye süresince halkla ilişkiler çalışanlarının yazdığı; basın bülteni, basın davet mektubu, genel müdür konuşma metni, tüketici şikayetlerine cevap metni gibi metinlerin nasıl yazılması gerektiği hakkında Serdaroğlu, bilgilerini öğrencilerle paylaştı. Halkla ilişkiler elemanının bir konu hakkında metin yazacağı zaman kendisine sorması gereken bazı sorular olduğunu belirten Serdaroğlu, “Ben bu sorulara 3K kuralı diyorum; 1.Kime yazıyorum? Yani yazacağım metni kim görecek, 2.Kimden? Ben ajans çalışanıysam hangi kurum adına yazıyorum bu metni, 3.Konu ne? Burada ben bu metni neden yazıyorum sorusunun cevabını vermiş oluyoruz” dedi. Halkla ilişkiler metinlerinin hepsinde bir giriş, gelişme ve sonuç bölümünün olduğunu vurgulayan Serdaroğlu, “Bu komposizyon kuralıdır ve biz yazacağımız her metinde bu kuralı uygulayacağız” şeklinde konuştu. Atölyenin sonunda yazdığımız bir konuşma metninin doğru olup olmadığını bir yöntemle anlayabileceğimizi ifade eden Serdaroğlu, “Yazılan bir konuşma metninin doğru olup olmadığını anlamak için metni yüksek sesle okumalıyız. Yanınızda olan bir yakınınıza da okuyabilirsiniz. Siz yazdığınız metni sesli okuduğunuz zaman fark etmeseniz bile hatalarınızı yakınınız fark ederek düzeltmenizi sağlayabilir” dedi.

Serdaroğlu, Ajans İstanbul İletişim’le önümüzdeki süreçte yeni bir çalışma daha yapılabileceğini belirterek öğrencilere, “Ben hayatıma giren insanları hiçbir zaman çıkarmam. Hep görüşürüm onlarla o yüzden takıldığınız ya da sormak istediğiniz bir şey olursa her zaman bana ulaşabilirsiniz” dedi. Arş. Gör. Nil Çokluk Cömert tarafından Serdaroğlu’na katkılarından dolayı teşekkür belgesi takdim edildi. Serdaroğlu, sertifika töreninden sonra öğrencilerle toplu fotoğraf çekimine katıldı.