Şehirlerin Hikayeleri Fotoğraflarla Canlanıyor

AJANS ÜNİVERSİTE- Burcu BALKAN, Betül YÜNCÜOĞLU

Özer’in “Şehir Hikayeleri” adlı fotoğraf sergisi son on yıllık süreçte yurt dışı gezilerinde ziyaret ettiği çeşitli şehirlerden oluşuyor. Serginin açılışında konuşma yapan İstanbul Kültür Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. S. Semahat Demir “Dünyaya açılmak çok önemli, Çetin Özer de sanatıyla dünyayı dolaşan bir seyyah. Buradaki eserlerini bir seyahatname olarak görüyorum” dedi.

IMG_1146

Afişte bulunan fotoğrafın kendisi için ayrı bir yeri olduğunu söyleyen Özer, o fotoğrafın hikayesini şu şekilde anlattı:
“Hepsinin kendine göre bir hikayesi var ama bir tanesi çok özel. Afişte kullandığım ve Venedik’te çektiğim iki kişinin fotoğrafı. İtalya’ya İDGSA(İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi) 80’ler grubu olarak sergi açmaya gitmiştik. Sergimizi açtıktan sonra Venedik’e dolaşmaya gittik. Yanımda fotoğrafçı bir arkadaşımla hem dolaşıyor hem de fotoğraf çekiyorduk. Köprünün merdivenlerinden indik ve ben arkama dönüp baktığımda oradan çok güzel fotoğraf çıkacağını gördüm. Fakat aynı fotoğrafı arkadaşımın çekmesini istemiyordum. Başka fotoğraflar çektim ve onun uzaklaşmasını bekledim. Köprüden insanlar kalabalık bir şekilde iniyorlardı. Ben kadrajımı yaptım ve beklemeye başladım. Tam o iki kişi merdivenlerin başına gelince deklanşöre bastım ve bana “Şehir Hikayeleri” srgisini açtıracak olan afiş fotoğrafı o abda çekilmiş oldu. Her fotoğrafçının değişik bir yöntemi vardır.. Benim ki beklemek.”
Sergi 19 Kasım-10 Aralık tarihleri arasında İstanbul Kültür Üniversitesi Sanat Galerisi’nde gezilebilecek.

IMG_1118

IMG_1123