Şehirlerin Geleceği Onlar’ın Elinde

AJANS ÜNİVERSİTE- Esra Mutlu

 

Columbia Üniversitesi’nin başlattığı Studio-X projesi, Borusan Holding işbirliği ile 8 Kasım’da İstanbul’da çalışmalara başladı. Daha önce New York, Pekin, Bombay, Rio de Janerio gibi şehirlere uygulanan projelerin son ayağı olan İstanbul’da geniş kapsamlı projeler yapılması planlanıyor

 

Son yıllarda yaşanan kentleşme birçok problemi de beraberinde getirdi. Hızlı kentleşen şehirlerin geleceğine dair araştırmalar yapmak üzere harekete geçen Columbia Üniversitesi, daha önce New York, Amman, Bombay, Pekin, Rio de Janerio, Johannesburg ve Tokyo’da gerçekleştirdiği çalışmalardan sonra Borusan Holding’in Salıpazarı’nda bulunan binasında İstanbul’a dair çalışmalara başladı. Studio-X İstanbul Direktörü Selva Gürdoğan, İstanbul’un projenin son ayağı olduğunu, yeni bir şehir projesi oluşturulmayacağını söyledi.

 

Dünyanın gündeminde gelecek konusunun olduğunu söyleyen Gürdoğan, “Hızlı kentleşme devam ediyor ve biz bir bilinmezin içindeyiz. İleride ne olacak bilemiyoruz. Ama şehirlerin geleceğini düşünmemiz gerekiyor” diyerek proje üretiminin gerekliliğini vurguladı.

 

Studio-X İstanbul’un önceliği şehrin büyümesi ve bu büyümenin doğuracağı sorunlar. Özellikle projenin ilk yılında fikir üreten bir laboratuar faaliyeti göstermesi ve kentin geleceğine dair araştırmalar yapması planlanıyor.

 

“BİZİM KAPSAMIMIZ TRAFİKTEN DAHA GENİŞ”

İstanbul’a dair geniş kapsamlı çalışmalar yapacaklarını, sadece trafik ya da kaldırım taşları gibi kısa vadeli sorunlara çözüm üretmek yerine şehir hayatı gibi daha felsefi konulara yöneldiklerini belirten Gürdoğan, “İstanbul için sağlık, bellek haritaları oluşturmayı hedefliyoruz. Trafik sadece bir konumuz bu kapsamda. Biz daha çok araştırma ve düşünme merkezi ya da bir laboratuar olarak hareket etmeyi planlıyoruz” dedi.

 

Salıpazarı’nda bulunan binada, fikir üretimi için workshoplar, atölye çalışmaları, sempozyumlar, kitap basma ya da sergi düzenleme gibi organizasyonlar yapmayı planladıklarını söyleyen Gürdoğan, yeni fikirlerin ortaya konulması için uygulama alanları oluşturmayı düşündüklerini belirtti. Aynı zamanda binada yaz döneminde üniversite öğrencileri de ağırlanacak ve öğrencilerle beraber fikir üretim ortamı oluşturulacak.

 

İŞLEYİŞİ ÜRETİLEN FİKİRLER BELİRLEYECEK

Proje kapsamında işbirlikçiler ile beraber çalışılıyor ve yeni projeler sunuluyor. Yakın zamanda Hollandalı bir araştırmacının yaptığı sığınma kampı projesini örnek veren Gürdoğan, “Yurtdışından projeler sunulabildiği gibi vatandaşın da sunacağı projelere laboratuarın kapıları açık. Bu sadece bir iki kişinin projesi değil, bu aynı zamanda İstanbul’un projesi. Bu atölyenin ya da başka bir deyişle laboratuarın işleyişini gelen projeler belirleyecek” diyerek isimde bulunan X’in bir bilinmezi temsil ettiğini ve gelecek fikirlerle işleyişin oluşacağını söyledi. Aynı zamanda mekânda neyin yapılacağı tam olarak bilinmiyor ve belli bir plan dâhilinde belli bir grup çalışan ile çalışılmıyor.

 

DSC_0038