SBF Diplomasi Kulübü “Türkiye Meseleleri”ni Konuştu

AJANS ÜNİVERSİTE-Fatma ÇELİK, Dilagah METECAN

Panele konuşmacı olarak Yıldız Teknik Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özden Zeynep Oktav ile Liberal Demokrat Parti (LDP) Genel Başkanı Cem Toker katıldı.

İÜ SBF Diplomasi Kulübü Başkanı Sait Can Güven’in yaptığı açılış konuşmasının ardından Prof. Dr. Oktav, “Yeni Dünya Düzeninde Türk Dış Politikası ve Ortadoğu” başlıklı bir konuşma yaptı. Prof. Dr. Oktav, konuşmasında Türkiye’nin Ortadoğu politikası ile Suriye krizinden ve Suriye krizinin yol açtığı İran-Türkiye ilişkilerindeki gerilimden söz etti. Suriyeli mültecilerin durumuna da değinen Prof. Dr. Oktav, konuşmasında ABD’nin 2005-2009 dönemi Dış İşleri Bakanı Condolezza Rice’ın “Şii Hilali” teorisinden de söz etti.

Prof. Dr. Oktav’ın ardından söz alan Liberal Demokrat Parti (LDP) Başkanı Cem Toker, “Türkiye’nin meseleleri değil, meselesi var. Demokratik sistem içerisinde güçlü muhalefet yok deniliyor, muhalefet demokrasilerde olur” şeklinde konuştu. Anayasa Mahkemesi Eski Başkanı Haşim Kılıç’ın emeklilik konuşmasından alıntı yapan Toker, asıl sorunun seçim sisteminden kaynaklandığından söz etti.

DSC_0074

Prof. Dr. Özden Zeynep Oktav ve Cem Toker’in konuşmalarının ardından salondan gelen soruları yanıtladılar.