“Sazdan Söze İstanbul” Etkinliği Gerçekleştirildi

AJANS ÜNİVERSİTE-Esra MUTLU

Fotoğraflar- Fatma ÇELİK, Nilsu KAYA

İstanbul Üniversitesi Müzik Kulübü Başkanı Hülya Tepedelen’in sunumuyla başlayan etkinlikte Tepedelen, “İstanbul, yüzyıllar boyu Osmanlı İmparatorluğu’na başkentlik etmiştir. Bu özelliği ile bağlantılı olarak kendisine has bir hayat tarzı oluşturmuştur. İstanbul’un bu hayat tarzı hem sazla hem sözle yeni yerler bulmuştur kendisine” ifadelerini kullanarak İstanbul’a yazılan şiirlere örnek verdi.

İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Yeni Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Şükrü Çoruk’un moderatörlüğünde yapılan etkinlikte konuşan Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Türkan Alvan, Saz ve Söz Meclisi isimli kitabının hazırlanış aşamalarını, kitabından bölümleri, önemli şair ve bestecilerin hayatlarından kesitleri paylaştı.

Konuşmalar sonrasında İstanbul Üniversitesi Müzik Kulübü Koro Şefi Gürsel Koçak konuşmacılara çiçek takdim etti. Etkinlik sonunda İstanbul Üniversitesi Müzik Kulübü İstanbul şarkılarından oluşan repertuarlarını seslendirdi.