“Savaş Ortamında Büyüyen Çocuklar ve İnsan Hakları” Söyleşisi Düzenlendi

AJANS ÜNİVERSİTE- Dilan AYIRKAN

İÜ Diplomasi Kulübü bünyesinde gerçekleştirilen söyleşiye konuşmacı olarak Avukat Emir Seydi Kaya, Psikolog Cansu Alözkan Sever, Gazeteci Burcu Karakaş, Belgesel Fotoğrafçı Kerem Yücel ve Fotoğraf Sanatçısı Dilan Bozyel katıldı. Diplomasi Kulübü tanıtım videosu ile başlayan söyleşi, Psikolog Cansu Alözkan Sever’in sunumuyla devam etti. Sever, savaşa tanıklık ederek büyüyen çocukların yaşadıkları travmalardan bahsederek, “Savaş travmaları çocuklarda yaş gruplarına göre farklılaşıyor. Küçük çocuklarda yaşadıklarını dile getirememe, içe kapanıklık gibi etkiler söz konusu iken ergenlik döneminde olanlarda ise geleceğe dair umutsuzluk etkileri gözleniyor” dedi. Sever, ayrıca çocukların her türlü çatışma ortamından çekilerek ve kaybettikleri güven duygusunun tekrar kazandırılması koşuluyla savaşın çocuklar üzerindeki etkisinin en aza indirilebileceğini belirtti.

Cb1ueMdW4AI7eQn

Söyleşinin devamında söz alan Avukat Emin Seydi Kaya ise meselenin hukuki boyutuna değindi. Mülteci ya da çocukları koruyacak yerleşik bir hukuk düzeninin olmadığından bahsederek yaşanan birçok sıkıntının sebebini de bu duruma bağladı.

Gazeteci Burcu Karakaş ise ana akım medyanın çocukların yararını gözetmeden haber yaptığını ve yaralı çocuk fotoğraflarının haber sitelerinde sansürlemeden yayınlamasının yanlışlığından bahsetti.

Söyleşinin son oturumunda söz alan Belgesel Fotoğrafçı Kerem Yücel ve Fotoğraf Sanatçısı Dilan Bozyel ise savaş ortamında çektikleri çocuk fotoğraflarını katılımcılara göstererek savaşın çocuklar üzerinde yarattığı etkilere dikkat çektiler.

Fotoğraf: İÜ Diplomasi Kulübü