“Şarlo” Tekrar İzleyici Karşısına Çıktı

AJANS ÜNİVERSİTE- Tuğçe AYÇİN

 

“Şarlo” karakteri ile özdeşleşen ve özellikle sessiz sinema alanının önde gelen oyuncu, yönetmen ve yapımcılarından birisi olan Charlie Chaplin’in 3 kısa filminin gösteriminin gerçekleştirildiği etkinlik, koordinatör Can Koç’un konuşmasıyla başladı. Charlie Chaplin’in sinema dünyasının en önemli dehalarından birisi olduğunu söyleyen Koç, seyircilere teşekkürlerini ilettikten sonra sözü, Chaplin filmlerinin restorasyonunun yapıldığı İtalya’daki Cineteca di Bologna’nın müdürü Gian Luca Farinelli’ye bıraktı.

222
Can Koç

 

Şarlo Her İnsana Duygusal Olarak Dokunmayı Bilir

“Charlie Chaplin herkesin görür görmez tanıdığı ve filmlerinden zevk aldığı ilk büyük stardır” diyen Farinelli, Chaplin gelene kadar dünya çapında herkesin tanıdığı isimlerin büyük kaşifler ya da liderler olduğunu ifade etti. Şarlo karakterinin dünyadaki her insana duygusal olarak dokunmayı bildiğini kaydeden Farinelli, “Chaplin’in kariyerine baktığımız zaman belli dönemleri görürüz. Bu dönemleri ise o anda hangi stüdyoda çalıştığı belirler” diye konuştu. Etkinlik, güldürü unsurunun merkezde bulunduğu Chaplin filmlerinde çok derin bir sosyal arka plan olduğunu belirten Farinelli’nin konuşmasından sonra 3 kısa filmin gösterimiyle devam etti.

333
Gian Luca Farinelli

Döneminde yaşanan dönüşümlere ve yeni dünyaya ayak uydurma sürecinin mizah çerçevesinde aktarıldığı Charlie Chaplin filmleri etkinliği, “Sabahın Birinde”, “Göçmen” ve “Rehinci Dükkanı” filmlerinin gösteriminin yapılmasının ardından sona erdi.

4

5

6