Sanat ‘Mim’lendi

AJANS ÜNİVERSİTE – SERHAN SEVİN

Şeli Sanat Organizasyon tarafından hayata geçirilen ‘İstanbul’a Mim Koyduk’ isimli sergi sanatseverler ile buluştu. Organizasyonun Nişantaşı Mim Hotel’de gerçekleştirilen kokteyline eser sahiplerinin yanı sıra çok sayıda davetli katıldı.

 

‘Her otele bir sergi’ anlayışı ile yaşama başlayan ‘İstanbul’a Mim Koyduk’ isimli sergi 27 Kasım Çarşamba günü ‘Nişantaşı Mim Hotel’de verilen kokteyl ile meraklılarına merhaba dedi. Ceylan Ertem, Hale Eryaman, Hülya Küpçüoğlu, Çetin Özer, Oğuz Makal, Oğuz Meriç, Tijen Şikar, Rıza Aydan Turak, Mehmet Özcan ve Şeli Habut Benhabib’in imzalarını taşıyan fotoğraf ve resimler gündelik yaşamı sanat ile harmanlayarak ortaya çıkan eserlerin çeşitli yaşam alanlarında halk ile buluşturmayı hedefliyor. Şeli Sanat Organizasyon’un düzenlediği sergi de Şeli Sanat’ın kurucusu Şeli Habut Benhabib sanatçıların gündelik hayatlarında yakaladıkları anları halk ve sanatseverler ile buluşturmak amacıyla sergileri galeriler yerine gündelik yaşam alanlarına kurduklarını söyledi. Çalışmaları hakkında da konuşan Şeli Benhabib ‘Renkler ve şehirler bazen öylesine iç içedirler ki,o renkler şehirlerdeki sosyal hayatın neredeyse ortak tonu halini alır.Benim hayalimdeki İstanbul’un renkleri ise bunlar.Ama ne kadar istesem de hiçbirinin rengi ne sarı kadar parlak,ne de yaşayanlarınki kadar mavi olamaz’ şeklinde konuştu.

 

Çalışmalarını kendi gündelik hayatta sık sık uğradığı mekânlardan esinlenelerek yaptığını belirten Tijen Şikar ise ‘İstanbul’u resmederken seçtiğim kadrajlar, bana ait, Yaşanmış anlardan benim hayallerimi izleyiciye taşır. Bir rüya görmüştüm, bir masal dinlemiştim ve bir anıyı daha onlarda saklamıştım’ diyerek sanatını insanlar ile bu tarz sosyal alanlarda paylaşmanın kendisine verdiği hazzı dile getirdi.

 

Sergide fotoğraf dalında eserleri sergilenen Rıza Aydan Turak ise çalışmalarında geçmişe bağlı kalmadan geçmişe duyduğu özlemi yansıttığını dile getirdi. Eski ve yeninin harmanlanması ile oluşan fotoğraflardan büyük zevk aldığını belirten Turak daha çok mimari alanlarında fotoğraf çekmeyi tercih ettiğini söyledi.

 

Gecede davetliler çok sıcak bir ev sahipliliği ile karşılaşırken, gecede sergilenen eserler büyük ilgi gördü. Eserlerin daha çok sanatsever ile buluşması için sergi 11 Ocak’a kadar açık kalacak.

 

DSC_0058

 

emre (3)

 

emre (4)

 

emre (5)