Sanal Gerçeklik Sunumu Yapıldı

AJANS ÜNİVERSİTE – Erhan ERKİP

Sanal gerçeklik(Virtual reality) ve benzeri teknolojiler üzerine AR-GE çalışmaları yapan Konrul Teknoloji’nin ortakları Cengiz Yeşilyurt, Ahmet Çankaya ve Semih Erdoğan; İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak ile İÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Sedat Murat ve Prof. Dr. Bayram Mert Savrun’a sanal gerçeklik teknolojisi üzerine sunum yaptı.

_DSC0143

Unity oyun motoru ile geliştirilen bu sanal gerçeklik simülasyonlarının,askeri alanlardan eğitim alanına kadar pek çok yerde kullanılabileceğini aktaran Cengiz Yeşilyurt ve Ahmet Çankaya, firmalarının çalışmaları hakkında detaylı bilgiler verdi ve İstanbul Üniversitesi ile işbirliği yapmaktan memnuniyet duyacaklarını belirtti.

_DSC0197

Sunum sırasında Prof. Dr. Ak,önemli sanat eserlerinin birebir modellendiği bir müzeyi kapsayan sanal gerçeklik simülasyonunu test etti. Prof. Dr. Murat ise robot tamiri yapılabilen yüksek teknolojili bir atölyeyi içeren simülasyonu deneyimledi.

_DSC0235

Simülasyonların ardından Prof. Dr. Ak, “Bunlar Türkiye’nin ihtiyacı” diye konuştu ve bu teknolojinin İÜ bünyesinde eğitim alanında nasıl kullanılabileceğini sordu.

Firma ortakları ve heyet arasındaki fikir alışverişi ve müzakereler sırasında, bu teknoloji üzerine çalışacak yüksek personel ihtiyacı olduğu belirtildi ve bunu sağlayacak bir eğitim programı olursa nasıl bir müfredat oluşturulacağı tartışıldı.

_DSC0136

Müzakere sonucunda İÜ bünyesinde sanal gerçeklik alanına odaklanan bir önlisans programı açılabileceği önerildi. Bu teknoloji hakkında yeterli planlamaların yapılması durumunda sanal gerçeklik teknolojisini kapsayan bir eğitim programının açılması için resmi işlemlerin başlatılabileceği dile getirildi.