“Şahan”e İnsan

AJANS ÜNİVERSİTE-Ozan ÖZEN

Fotoğraf: Ozan ÖZEN- Haydar TANIŞAN

Olcay Şahan, sezon hedefini, oyunculuğu bıraktıktan sonra ne yapmak istediğini, unutamadığı anları ve daha fazlasını İletim’e açıkladı. Bu arada bireysel hedefleri olduğunun da altını çizdi.

Takım içindeki enerji çok iyi. Takımın bu enerjisini neye yorumlamak gerekir?

Kardeşliğe yorumlamak gerekir elbette ki. Çünkü takımımızda çok güçlü bir kardeşlik var. Kimse kimseyi kıskanmıyor, kimse kimsenin kötülüğünü istemiyor. Herkes herkese yardım ediyor. Beraberlik var burada. Beşiktaş’ın böyle başarılı oynamasının nedeni de budur.

Sezona başlarken kendine bir hedef belirliyor musun?

Bireysel hedeflerim var. Bu sezon atacağımgol sayısının 12-15 arasında olması hedefim. Yine de benim için öncelikle kulübün menfaatleri önemli. Öyle ki hiç gol atmasam da şampiyon olmamızdan mutluluk duyarım. Bu sezon şampiyon olmak istiyoruz. 3 kulvarda oynuyoruz ve 3 kupa alma şansımız var. Bu şansımızı, elimizden gelenin en iyisini yaparak değerlendirmeye, üç kupayı da almaya çalışacağız.

Fotoğraf-4 Haydar TANIŞAN

Olcay Şahan’ı Olcay Şahan yapan unsurlar nelerdir?

Fenerbahçe’ye attığım son saniye golü beni Olcay Şahan yaptı diye düşünüyorum. Fakat oynadığım futbolla zaten 3 senedir Türkiye’de başarılı bir grafik çiziyorum. Bu 3 sene içinde kendimi yeterince kanıtladığımı düşünüyorum. Türkiye’deki herkes debu süredebenim nasıl bir futbolcu olduğumu gördü sanırım.

Beşiktaş’ın ve Slaven Biliç’in, futbol hayatındaki yeri nedir?

Hocamız bizim için çok önemli. Fark belli oluyor zaten. Türkiye’nin en iyi futbolunu Beşiktaş oynuyor. Bu da hocamızın emeğinin neticesi.İşini ne kadar iyi yaptığı sahaya yansıyor zaten.

Vodafone Arena için neler söylemek istersin?

Dört gözle o stadın tamamlanmasını bekliyoruz. Konya maçında 40 bin taraftar vardı. Takım olarak orada İnönü Stadı’nı hatırladık. O stada bir an önce kavuşmanın beklentisi içindeyiz. Bizi o statta da kimsenin yenemeyeceğini biliyoruz.

Fotoğraf-6 Ozan ÖZEN

Unutamadığın bir an var mı?

İnönü’de oynadığımız Trabzonspor maçının uzatmalarında kaçırdığım son saniyedeki pozisyonu unutamıyorum. Çok üzülmüştüm o maçta. O maçtan sonra da güzel bir seri yakalamıştık ve çok coşkulu bir takım hâline gelmiştik. Hoca maçı bitirir bitirmez 6-7 kişi aynı anda sahaya yıkılmıştı. Bununda bizi birleştirdiğini düşünüyorum.

“Milli Takım Hayalimdi”

“Her futbolcu milli takımda oynamak ister. Herkesin hayalidir milli takımda oynamak. Ben de bu hayalimi gerçekleştirebildiğim için çok mutluyum. Orada geçici olmak istemiyorum ama. Milli takımın sürekli futbolcusu olmak istiyorum. Bunu başarabilmem için de tabii ki kendi kulübümde her maçta yüzde yüz performans göstermem lazım.”

Oyunculuğu bıraktıktan sonra yapmak istediğin nedir?

Oyunculuğu bıraktıktan sonra inşallah ben de Türkiye Ligi’nde hocalık yapabilirim. Oyunculuktan sonra hedefim hocalıktır.

Son olarak senin eklemek istediğin bir şey var mı?

Türkiye’ye gelmemde çok büyük etkisi olan Samet Hocama teşekkür etmek istiyorum. Türkiye’ye geldiğimde Samet Hoca, Ulvi Hoca ekibiyle beni Beşiktaş’a transfer etmek istediler. Fikret Orman’a da teşekkür ediyorum. O, Tamer Kıran’la beraber transferi gerçekleştirdi. Onların sayesinde Beşiktaş’tayım.

Fotoğraf-3 Haydar TANIŞAN

Olcay Şahan Kimdir?

Olcay Şahan, 26 Mayıs 1987 tarihinde Almanya’nın Duesseldorf şehrinde doğdu. Beşiktaş’ın yıldız futbolcusu 1.77 cm boyunda ve 70 kilo ağırlığındadır. Futbola Bayer Leverkusen altyapısında başlayan Şahan, 2012 yılında Kaiserslautern takımından Beşiktaş’a transfer oldu. 2012-2013 yılından beri Beşiktaş’ın “10 numaralı” formasını giyiyor.

Şahan geldiği 2012-2013 sezonunda ligde 11 gol attı. 2013-2014 sezonunda da 8 kez rakip fileleri havalandırmayı başaran Şahan’ınşu ana kadar ligde 4 golü var.

İlk defa Finlandiya’nın Türkiye’yi 1-0 yendiği A2 Milli maçında milli formayı giyen Şahan, A Milli Takım ile ilk maçına Slovakya’nın A Milli Takımı 2-1 yendiği maç çıktı. A Mili takımla ilk resmi formasını ise 2014 Dünya Şampiyonası grup maçlarında,A Milli Takım’ın 2-0 galip geldiği Andorra maçında giydi.Nişanlı olan Şahan, forma giydiği 23 milli maçta 3 gol attı.