Sağlıkta Teknoloji Devrimi

AJANS ÜNİVERSİTE-Esra MUTLU

Gelişen teknoloji çağında ardı ardına yenilikler yaşanırken, giyilebilir teknoloji hayatımızın bir parçası oldu. En giyilebilir hâlleriyle karşımıza çıkan teknolojik ürünler, şimdi de sağlığımızla ilgili bilgiler vermeye hazırlanıyor. Diyabetten kalbe, günlük hayatımızda attığımız her adımı kayıt altına alacak ve herhangi bir rahatsızlığı haber verebilecek olan bu ürünler, önlem alabilmek adına büyük önem taşıyor. Doktorların hastalarını anbean takip edebilmelerine olanak sağlayan söz konusu ürünler, yakın zamanda sağlık alanında önemli bir yer edineceğe benziyor. Yalnızca ürünler değil, akıllı telefonlarda yer alan uygulamalar da sağlık hakkında bilgi verebiliyor.

Devrim Yaratan Ürünler
Akıllı Gömlek: Hastanın kalp ritmi, vücuda temas eden sensörler yardımıyla kablosuz bluetooth aracılığıyla anında telefona aktarılıyor. Akıllı tekstil ürünleri sayesinde, kapsama alanında olan ve internete bağlı bulunan yerlerde, hastane ortamında kalmasına gerek duyulmaksızın hasta hakkında bilgi almak mümkün hâle geliyor.

Akıllı kontakt lens: Üzerindeki minyatür algılayıcı ile sık aralıklarla vücuttaki glikozu ölçen, başta diyabet olmak üzere kalp hastalıklarına yönelik bir ürün olan lens, parmakları kanatarak yapılan ölçümlere son veriyor. Acısız ve kansız bir şekilde ölçüm yapmak, akıllı lensle mümkün hâle geldi artık. Dünyanın en küçük kamerasının yer alacağı lens ile fotoğraf da çekilebiliyor. Çekilen fotoğraflar, akıllı telefona ya da tablete iletilebilecek.

akıllı kontakt lens

Akıllı bileklik: Akıllı saatler kadar işlevsel olan ve her gün bir yenisi piyasaya sürülen akıllı bileklikler, günlük aktivitenin tüm kaydını tutuyor. Yürüyüş temposundan kalp atışına tüm günlük ritmi takip eden bu ürünler, Android ve IOS tabanlı uygulamalarla uyumlu çalışıyor. Tutulan tüm kayıtlar cep telefonuna iletiliyor. Neredeyse her teknolojik markanın akıllı bilekliğini bulmak mümkün. Fitbit Flex, diğer akıllı bilekliklerden farklı olarak, tutulan kayıtlardan uyku ve uyanıklık düzenini gösteriyor. Böylece ne kadar iyi uyunduğu izlenebiliyor.

fitbit flex

IRobot AVA 500: Evde tedaviye ihtiyaç duyan hastalar için çığır açan bir ürün olan IRobot, hastaların evlerine yerleştiriliyor. Hasta, robotun üzerinde bulunan küçük ekran aracılığıyla doktoruyla iletişim kurabiliyor. Robot, doktorun her hastayı ziyaret etmesine, hastanın günlük kontrollerini yapmasına ve bu şekilde daha fazla hasta ile ilgilenebilmesine olanak sağlıyor.

irobot ava 500

ForenScope: Mikro ve makro görüntüleme olanağı bulunan cihazla dokunun 1.7 mm altına girilerek, gözle görünmeyen ama risk taşıyan kanser sinyalleri tespit edilebiliyor. Bir tarama cihazı olan bu ürün sayesinde gereksiz ameliyatlar engellenecek ve hastalıklara erken tanı koymak mümkün olabilecek.

foren_scope3

Akıllı Yüzük: SmartRing ile IOS ve Android uygulamaları sayesinde günümüzdeki birçok popüler cihazla uyum sağlamak ve sosyal medya bildirimlerini alabilmek mümkün.

smarty_smart_ring_1

“Tedbir Almak Kayıpların Önüne Geçecektir”
Teknolojide yeni bir dönemi başlatacak olan bu ürünlerle ilgili görüşlerini aktaran İÜ Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Biyofizik Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Şefik Dursun, akıllı gömlek benzeri bir ürünün, geçmiş yıllarda radyo dalgaları aracılığıyla kullanıldığını ve bu tür ürünlerin hastanın takibi için önemli olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Şefik Dursun

Prof. Dr. Dursun, “Bu tür ürünler, uyarıcı olmaları açısından kullanışlıdır. Hasta olmadan önce alınan tedbirler, kayıpların önüne geçmek için önemlidir. Ayrıca doktoru bilgi sahibi eder ve tedbir alınabilir. Ancak verdikleri bilgilerin net olmadığını, bilgiyi tam olarak vermediklerini bilmemiz gerekir. Örneğin damardan alınan kandaki glikoz miktarı ile göz sıvısından alınan glikoz miktarı aynı değildir. Bu tür bilgileri katsayı ile düzeltmek mümkündür.” şeklinde konuştu.

Ürünlerin kullanışlı ve ulaşılabilir olmalarının, sayılarının arttırılarak yaygınlaştırılmalarının gerektiğine de dikkat çeken Prof. Dr. Dursun, bu ürünlerin insan hayatını kolaylaştırıcı ve zaman kazandırıcı nitelikte olduklarının altını çizerek, “Teknolojiyi kullanmak kadar onu kullanacak iyi eğitimli doktorlara da ihtiyaç var. Türkiye’de son dönemde sağlık alanında ve teknolojiyi kullanma anlamında iyi gelişmeler mevcut. İyi bir potansiyelimiz var.” dedi.

Fenerbahçe’ye İthal Sistem
Alman Yazılım Firması SAP (Systems Analysis and Program Development) tarafından üretilen, Bundesliga ekibi Hoffenheim’da yeşil sahalarda kullandılan akıllı sistemi Fenerbahçe de kullanmaya hazırlanıyor. Sportif Anonim Şirketi ile SAP arasında anlaşma sağlanırsa saha içinde bu sistem kullanılacak. Sistemin ayrıntıları ise şöyle: Futbolcuların sırtına ya da çoraplarına konulan bir sensör ile antrenman sırasında tüm veriler kaydedilecek. Antrenman sahasındaki diğer bir sensör yardımıyla bilgiler detaylı olarak kayıt altına alınacak. Yazılıma kaydedilen bilgiler Google Glass (Akıllı gözlük) ile takip edilebilecek.