Sağlıkmetre Cihazının Tanıtımı Gerçekleştirildi

AJANS ÜNİVERSİTE- Efe ALTAY

‘SağlıkMetre Cihazı’nın tanıtımı yapılan toplantı, İstanbul Üniversitesi tarafından ve Sağlık Bakanlığı’nın himayesinde, 19 Avrupa ülkesinin katılımı ile yapıldı.

Diyabet, Koah, Aritmi, Astım, Hipertansiyon gibi hastalıklar için kullanılan SağlıkMetre cihazı, hızlı bir şekilde kan değerlerini ölçüp, kayıt altına alıyor. Sürekli olarak doktorlar ile iletişim halinde olmayı sağlayan cihaz, hasta yakınlarına yaşanan herhangi bir problemde ya da ölçümleme yapılamama durumunda SMS ile bilgi verebiliyor.

SağlıkMetre ile hastanın bakım ve yaşam kalitesinin artırılması, doktor ile hasta arasında bakım-takip sürekliliğinin sağlanması, daha fazla hastaya daha kaliteli hizmet sunulması, komplikasyonların engellenmesi, verimliliğin artırılması ve sağlık sektöründe maliyetlerin azaltılması hedefleniyor. İki ayrı hastanın aynı cihaz üzerinden takip edilebilmesini de sağlayan cihaz, kronik hastaların hizmetine sunulacak.

Yapılan basın toplantısında araştırmanın sonuçlarını paylaşan İÜ İstanbul Tıp Fakültesi Endokrin Bölümü Bilim Dalı Başkanı ve SağlıkMetre Projesinin Koordinatörü Prof. Dr. İlhan Satman, “Araştırmamız kapsamında 1 yıl süreyle toplam 200 diyabet hastasını takip ettik. Bu hastalardan 100’ünün takibini SağlıkMetre’yi kullanarak gerçekleştirdiğimiz çalışma kapsamında elde ettiğimiz ilk sonuçlara göre, SağlıkMetre kullanımının kan şekeri, tansiyon değerleri ve kan yağları üzerine olumlu etkileri görülmüştür. Bu araştırma, gelişen teknolojinin desteği ile hasta verilerinin anlık olarak takip edilmesi ve değerlendirilmesi sayesinde yeni veya ilave ilaç tedavisine gerek kalmaksızın, mevcut tedavi koşullarında, kan şekerlerinin kontrol altına alınmasında ve hastaların tedaviye daha iyi cevap verebilmelerin de çok başarılı sonuçlar alınabildiğini göstermiştir” dedi.

İÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Recep Güloğlu, Sağlık Bakanlığı verilerine göre, Türkiye’de yaklaşık 22 milyon kişinin bir veya birden fazla kronik hastalık taşıdığını söyledi ve sözlerine şöyle devam etti: “Kronik hastalık tedavisi bir ekip işidir; inovatif bir teknoloji iyi bir ekibin kullanımına sunulduğunda, takip işi kolaylaşır, hasta açısından tedavi daha başarılı şekilde sağlanır. Turkcell ile gerçekleştirdiğimiz bu çalışma da inovatif çözümlerin sağlık sistemindeki yükün azaltılması, hasta bakım ve diğer operasyonel maliyetlerin düşürülmesi ve hastaların yaşam kalitesinin artırılması açısından ülke ekonomisine büyük katkı sağlayabileceğini göstermiştir.”

Toplantıda söz alan Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, “Bu başarının ülkemizin köklü bilim yuvalarından biri olan İstanbul Üniversitesi’nde kanıtlanmış olması ise bize büyük gurur verdi. Bundan sonra da gerek sağlık gerekse sağlıklı yaşam alanlarında insanımıza fayda sağlamak için çalışmaya devam edeceğiz” diye kaydetti.