Saç Ekimiyle Kellik Tarih Oluyor

AJANS ÜNİVERSİTE-Kasım BALTACI, Ozan ÖZEN

Saç ekimi, Türkiye’de de dünyada da oldukça ilgi görüyor. Bu tıbbi müdahale sayesinde, saç bulunmayan bölgelerde saçın kalıcı olarak çıkması sağlanabiliyor ve saç yapısı saç ekimine müsaitse kellik tarih olabiliyor.

Saç Ekim Uzmanı Bilgehan Yıldırım, saç ekiminin, saç bulunmayan bölgeye saç nakli işlemi olduğunu belirtti ve işlemin ense bölgesinden saç alınarak yapıldığını kaydetti.

“Ensedeki Saçlar, Dökülmeme Kodu Olan Saçlardır”

Saç nakli işleminin çoğunlukla ense bölgesinden alınan saçlarla yapıldığının altını çizen Yıldırım, “Ensedeki saçlar ömür boyu kalıcı saçlardır. Saç ekimi ile yapılan, ensedeki saçların alınıp üst bölgelere nakledilmesi işlemidir. Genel olarak, 30 yaşını aşmış kişiler saç ektirebilirler. Bu işlemin yapılabilmesi için saç ekilecek bölgede kelleşme olmalıdır.” dedi. Ensenin alım yapılan yerinde bulunan saçın önemine de vurgu yapan Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü: “Operasyon lokal anestezi ile yapılır ve işlem esnasında ağrı sızı olmaz. Operasyondan sonra oluşabilecek hafif ağrılar ise antibiyotik ve ağrı kesici ile engellenir.”

Saç ekimi söz konusu olduğunda, kalp ve dolaşım hastalarının, bu işlemin uygulanması bakımından risk taşıyan kişiler kategorisinde bulunduklarını anlatan Yıldırım, bu bağlamda şunları söyledi: “Saç ekimi sırasında verilen ilaçların kalbe yan etkisi olabilir. Bu işlem kalp ameliyatı geçirmiş olanlarda veya kalp ilacı kullananlarda yapılacaksa tedbirli olunması gerekir. Ayrıca saçı çıkaran kan olduğundan, dolaşım problemi bulunanlarda saç ekimi sonrasında saç çıkmayabilir. Fakat genel olarak yan etkisi görülen bir işlem değildir. Öyle ki hemen hemen herkese uygulanabilir.”

“Son 10 Yıla Kadar Amatörceydi”

Saç ekiminin kısa tarihçesi hakkında bilgi veren, ayrıca saç ekiminin insan cildine zararının olmadığına dikkat çeken Yıldırım, şöyle konuştu: “Saç ekimi yaklaşık 40 yıldır yapılıyor. Fakat son 10 yıl öncesine kadar eski bir teknikle, amatörce yapılıyordu. Bu nedenle iyi sonuçlar alınamıyordu. Son 10 yıldır kullanılan ‘fue tekniği’ ile saç ekimi daha yoğun ve daha verimli bir operasyon hâline geldi. Türkiye, dünyada saç ekimi konusunda başarılı bir ülkedir. Öyle ki saç ekimi yaptırmak vesilesiyle ülkemize gelen yabancıların sayısı fazlacadır. Ense bölgesinde yeterli saç varsa 3-4 seansa kadar saç ekimi yapılabilir. Bu estetik ve cerrahi müdahalenin cilde zararı söz konusu değildir. Saç ekimi merkezi adıyla açılacak, gerekli tüm organizasyonun yapılacağı kuruluşlar, saç ekimini daha başarılı, daha cazip hâle getirebilirler.”

“İstedikleri Saç Olsun”

Türkiye’nin saç ekiminde bu denli çok tercih edilmesinin en önemli sebebinin ucuzluk ve kalite olduğunu ifade eden Yıldırım, şu açıklamada bulundu: “Birçok şirket bu pazara girmiştir ve aralarındaki rekabetten dolayı fiyatlar düşmüştür. Bu fiyat avantajı nedeniyle yabancılar ülkemizi tercih etmekteler. Bunun yanı sıra kalitenin artması, ekip profesyonelliği gibi öncelikler de Türkiye’yi cazip saç ekim merkezi hâline gelmiştir.”

Saç ekimi yaptıracak kişinin, her şeyden önce saça kavuşmak mı yoksa fazla sayıda saç ekimi yaptırmak mı istediğine karar vermesinin önemli olduğunu vurgulayan Yıldırım, “Bence istedikleri saça kavuşmak olmalıdır; çünkü rekabetten dolayı bazı merkezler ekilen saç sayısı üzerinden değerlendirme yapıyorlar. Oysa önemli olan operasyondan sonra saça kavuşulmuş olmasıdır; bu nedenle ayrımın iyi yapılması gerekir. Saçsız bölgeye ihtiyaç olduğu kadar saç ekilmelidir. Eğer fazla saç ekimi yapılırsa bölgeyi besleyecek kan ve oksijen yetersiz kalır, bunun neticesinde oradaki saçlar da yeteri kadar beslenemediğinden ölür.” şeklinde konuştu.

Saç Dökülmesine Karşı Kendimiz de Önlem Alabiliriz

Saç dökülmesinin en önemli nedeninin genetik faktörler ve dolaşım problemleri olduğunu söyleyen Yıldırım, sigara kullanımını, kozmetik ürünleri, düzensiz yaşamı ve stresi de saç dökülmesine yol açan önemli etkenler arasında gösterdi. Ayrıca, saç ekimi yaptıracak kişinin, gittiği merkezin önceki hastalarından referans almasının, saç ekimini gerçekleştirecek uzman kişi hakkında iyi bir araştırma yapmasının ve saç ekimi yapılacak merkezin bilinilirliğine dikkat etmesinin önemli olduğunu söyledi.

Saç dökülmesinin engellenmesinde alternatif tıbbın önemli bir yerinin olduğunu ifade eden Yıldırım, sözlerini şöyle tamamladı: “Kullanılan kozmetik ürünlerde de zaten badem yağı, sarımsak, zeytinyağı gibi saçı besleyen önemli maddeler var. Kullanılan şampuanların da saça uygun olması gerekir. Şampuanı 5 ile 6 ayda bir değiştirmek ve bitkisel şampuanlar kullanmak, saç dökülmesini önleyebilir.”