Rus Edebiyatı Türk Okuru İle Buluştu

AJANS ÜNİVERSİTE- Efe GUGULOĞLU- Aydın MEMMEDOV

İÜ Edebiyat Fakültesi Slav Dilleri ve Edebiyatları Bölüm Başkanı Prof. Dr. Emine İnanır’ın açılış konuşması ile panel başladı. Prof. Dr. İnanır, pek çok ülkede 2015 yılının Rus Edebiyatı yılı olarak kutlanması nedeni ile böyle bir etkinlik düzenlediklerine değinerek sözü Prof. Dr. Ataol Behramoğlu’na bıraktı.

Prof. Dr. Behramoğlu Rusça ile tanışması ve Rusçayı seçmesinin nedenini dinleyicilere anlattı. Rus Edebiyatı ile ortaokulda tanıştığını belirten Prof. Dr. Behramoğlu Rusçaya aşık olduğunu ve ses uyumluluğu bakımından Türkçe ile yarışacak düzeyde olduğunu söyledi.

Yard. Doç. Dr. Hülya Arslan Rus Edebiyatı’nın en büyük zenginliğinin eserlerde hep bir hüzün olmasına rağmen içinde hep bir ümidi içinde barındırması olarak açıkladı ve Rusça ile neden ilgilendiğini belirtti.

Doç. Dr. Hüseyin Kandemir Rus yazar Valentin Rasputini ele aldı. Doç. Dr. Arslan, ”Hayatı algılama biçimleri ve hayatın bu kadar algılanabileceğini görmek benim için çok şaşırtıcıydı” diyerek Rasputi’nin kendisini son derece etkilediğini söyledi.

Yard. Doç. Dr. Korhan Korbek hazırladığı sunum ile Rus şair Sergey Yesenin yaşamını aktardı. Yesenin’in yaratıcılığının temelini yurduna duyduğu sevgi olduğunu belirten Korbek, şairin Doğu kültürüne karşı büyük bir ilgi duyduğunu, İran’a gitmeyi çok istemesine rağmen gidemediğini ve İran’a gitmiş gibi ”Pers Motifleri” eserini nasıl oluşturduğunu açıkladı.

Panel, Ataol Behramoğlu’nun konuklara armağan ederek şiir okuması ile son buldu.