Reçeteye Van Gölü Suyu da Yazılacak

 

 

Volkanik Nemrut Dağı’nın patlaması sonucu oluşan Van Gölü doğal güzelliklerinin yanında bir de sodalı suyuyla insanlara şifa kaynağı olacak

 

Anadolu Ajansı(AA)’nın haberine göre, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi ve Van İl Sağlık Müdürlüğü’nün çalışmaları çerçevesinde İstanbul Üniversitesi’nde yapılan tahlillerin sonucunda Van Gölü’nün suyunun astım, kronik akciğer hastalıkları ve deri hastalıkları gibi birçok hastalığa iyi geldiği tespit edildi.

 

İstanbul Üniversitesi’nde yapılan tahlillerde, sodalı göl suyundan alınan numunelerin analizlerinde, suyun bir çok hastalığa iyi geldiği belirlendi. Van İl Sağlık Müdürü Bilal Acar, AA muhabirine yaptığı açıklamada Van Gölü’nün  bu anlamda  çok önemli bir değer olduğunu ve değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Acar: “Göl suyu özellikle sedef gibi hastalıklara iyi geliyor. Yine güneş ışıklarının 45 derece açıyla göle vurduğu dönemlerde göle girmenin akciğer, astım, KOAH hastalığına faydalı olduğu tespit edildi. Bu nedenle göl suyunun sağlığa faydası var ve bunun değerlendirilmesi lazım. Bu suyu tedavide de değerlendirmek lazım. Bununla ilgili hekim arkadaşlarımızın çalışmaları devam ediyor. İnşallah reçetelerimize sadece ilaç değil, gölümüzün suyunu da yazacağız” diye konuştu.

 

Van’ın dünyada en fazla güneş alan bölgelerden biri olduğunu, bunun gölle birleşmesiyle de fizyolojik olarak insan sağlığına faydalı etkilerinin oluştuğunu dile getiren Acar, bunun iyi değerlendirilmesi ve tanıtılması durumunda insanların iyileşmek için Van Gölü’ne akın edeceğini sözlerine ekledi.