Ramazan-ı Şerif Geldi Çattı

AJANS ÜNİVERSİTE – Bülent Rauf ALTUNAY
Fotoğraf – Bengü Yılgür
İslam Alemi’nin Oruç ibadetini yerine getirdiği ve nefis terbiyesi ile dünya malından uzaklaşma gayreti taşıdığı Ramazan ayı, 5 Haziran akşamı Teravih Namazı ile başladı. Hicri Takvim esas alınarak yapılan hesaplamalar sonucu 2016 Ramazan ayı İslam Alemi’nin Oruç tutacağı 1435’inci Ramazan Ayı oluyor. Hicri Takvim, Hz. Muhammed (SAV) ve beraberindeki Müslümanların Mekke’den Medine’ye hicret ettiği yıl başlıyor ki bu da Miladi 622 yılına denk gelir. İslam inancına göre Hicret’in 2’nci yılında farz kılınan Oruç ibadetinin kaçıncı kez tekrar ettiğini hesaplamanın yolu Hicri 1437 yılından 2 yıl eksiltmek…

13410856_10156953089880655_957855171_o

DSC_0020
İslam Evrensel Bir Barış Dini
Ramazan ayı, Miladi Takvime göre her yıl 11 gün geri tarihten başlayarak bir insan ömründe her türlü hava şartı ve farklı mevsimlerde oruç tutulmasına olanak sağlıyor. Bu süreç ve atmosfer farklılığının dünya üzerindeki tüm Müslümanları birbirine yakınlaştırdığını aktaran Doç. Dr. Nurettin Gemici, şu ifadelere yer verdi: “Dünyanın dört bir yanında farklı iklimlerde Müslümanlar yaşıyor ve Ramazan ayı farklı mevsimlere de saparak Müslümanların birbirlerini anlamasını sağlayarak tek yürek olmalarına imkan tanıyor. Bu sayede İslam’ın evrenselliği de teyit edilmiş oluyor. Mesela kışları çok soğuk iklimi olan bir yerdeki insanlarda elbet belli bir dönem yaz mevsiminde oruç tutarak sıcağa maruz olanların halinden anlıyor.” İslam’ın evrensel bir din olduğunu farklı bir örnekle açıklayan Gemici, meridyenlerden meridyene dünyada hiçbir an ezan sesinin kesilmediğine dikkat çekti.

DSC_0014
Oruç İnsanlar Arasındaki Farkları Azaltır
Oruç tutan insan irade kontrolünü sağlayarak kendisiyle imtihan oluyor diye konuşan Gemici, “damdan düşenin halini damdan düşen anlar” atasözünü hatırlatarak insanların oruç sayesinde fakir ve açların halini idrak edebildiğine değindi. Gemici, Türkiye’de Ramazan ayında ciddi seviyede yardımlaşma yapıldığını şu sözlerle aktardı: “Ülkemizde ihtiyaç sahiplerine yapılan yardımlar, Ramazan ayında en üst seviyelere ulaşarak diğer aylardaki tüm yardıma bedel bir miktara ulaşıyor. Bunun sebebi olarak halkımızın Ramazan ayında duygusal olarak hassaslaşmasını düşünüyorum. Toplumumuz Zekatını bile Ramazan ayında veriyor ve bu konuda dikkat edilmesi gereken şey, Zekatın yakınlara verilmesidir. Halka halka olacak şekilde yakınlarımızın ihtiyaçlarını karşılamaya öncelik vermeliyiz.”

DSC_0006
Oruç Tutmak İnsanların Hür İradesine Kalmıştır
İçinde bulunduğumuz çağ ve hukuk kuralları gereği, oruç tutmayan bir insana karşı herhangi bir şiddet gösterilmemesi gerektiğinin altını çizen Gemici, oruç tutup tutmamanın insanların bireysel tercihleri olduğunu söyledi. Oruç tutmayarak tutanların önünde yiyip içen kişilerin asla sert bir şekilde değil nezaket gösterilerek uyarılması gerektiğine değinen Gemici, uyarılacak şahsında uygun durumda sorun çıkartmayacak birisi olması gerektiğini aktardı. Gemici, eski dönemleri anlatırken “Gayrimüslimler Müslümanlara olan saygılarından dolayı açık alanda göz önünde yemek yemezdi” dedi.

DSC_0010
Olgunlaşmış Düşünceler Tartışılmalı
Bir takım ilahiyatçılar tarafından son yıllarda, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın açıkladığı sahur vakitlerinin erken olduğuna dair iddialar var. Bu iddia sahipleri çıktıkları televizyon programlarında kendilerinin Diyanet’in saptadığı saatten bir saat sonrasına kadar yemek yemeye devam ettiklerini ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nın tespitlerini dikkate almadıklarını söylüyor. Doç. Dr. Nurettin Gemici, bu insanların gerçekten alanında başarılı insanlar olduğunu ancak Diyanet’in de hiç hafife alınmayacak bir kadroya sahip olduğunu ifade ediyor. Gemici’nin düşüncelerine göre olması gereken şey Diyanet kadrolarının ve bu iddia sahiplerinin toplantılarda bir araya gelerek uzun istişareler sonucu çıkacak verileri kamuya ilan etmeleri gerekiyor. Aksi takdirde düşünceler olgunlaşmadan her kafadan bir sesin çıkması kamuoyu dengesini bozduğu için toplumsal huzuru zedeliyor.

DSC_0028
Sultan Ahmet Dolu Dolu
Fatih Belediyesi tarafından Ramazan ayının ilk akşamı Sultan Ahmet meydanında verilen İftar yemeğine binlerce vatandaş katıldı. İftarın ardından Mehteran Takımının performansıyla etkilenen kalabalık ilerleyen saatlerde Belediye Başkanı Mustafa Demir’in konuşmasını dinledi. Demir özetle şöyle konuştu: “Rabbime şükürler olsun bir Ramazan daha vatandaşlarımla birlikteyim. Fatih’i el ele vererek çok güzel bir hala getirdik, inşallah daha da güzelleştireceğiz. Hepinize hayırlı Ramazanlar dilerim.”