“Radyo Bambaşka Bir Dünya”

AJANS ÜNİVERSİTE- Esra MUTLU

İÜ İletişim Fakültesi Uygulama Birimi Radyo İletişim’de üç yıl boyunca çeşitli radyo programları sunan Tuğçe Açıkgöz, eğitim hayatına Bilkent Üniversitesi’nde başladı ve Haliç Üniversitesi Konservatuar Bölümü’nün ardından soluğu İÜ Edebiyat Fakültesi Doğu Dilleri Bölümü’nde aldı. Birbirinden farklı bölümlerde eğitim alan Açıkgöz, 2011 yılında İÜ İletişim Fakültesi Radyo İletişim’de radyo programı yapmaya başladı. Yaptığı kültür sanat programı ile radyo programı kariyerine başlayan Açıkgöz, daha sonra ‘Ne Alaka’ ve ‘Kara Kutu’ isimli programlar yaptı.

timthumb (1)
Tuğçe Açıkgöz Mustafa Cengiz ile birlikte sunduğu ‘Kara Kutu’ programında Mirkelam, Can Bonomo gibi isimleri ağırladı.

Radyo İletişim’den Best Fm’e
Radyo İletişim’in ardından Best Fm’de program yapmaya başlayan Açıkgöz, Best Fm’e geçiş hikayesini şöyle anlattı: “Radyo İletişim’de program yaparken üzerimde çok emeği bulunan Fırat Tufan hocam, beni aradı ve Best Fm’in benimle görüşmek istediğini söyledi. O an çok heyecanlandım. Görüşmeye gittim ve demomu dinlediler ardından kabul ettiler. Bu kadar çabuk olacağını beklemiyordum. Böylece Best Fm’de program yapmaya başladım.”

Haftasonları 11.00-14.00 saatleri arasında Rengarek isimli programı sunan Açıkgöz, programında güncel konulardan müzik dünyasından haberlere kadar pek çok konuya yer veriyor, ayrıca müzik camiasından isimleri programında ağırlıyor.

“Okuduğum Farklı Bölümler Olmak İstediğim Yere Getirdi”
Eğitim hayatına başladığında radyo programcısı olmak gibi bir hedefi olmadığını söyleyen Açıkgöz, “Okurken okurken bir zaman sonra aslında yapmak istediğim şeyin etrafında dolaştığımı fark ettim. Birbirinden farklı bölümler okusam da yaptığım her şey bugün beni olmak istediğim yere getirdi. Normalde yaptığım işlerden çok çabuk sıkılan biriyim ancak radyoyu çok seviyorum. İnsanların işlerine giderken yaşadıkları stresi yaşamadan her gün heyecanla gidiyorum radyoya. Radyo bambaşka bir dünya, gerçekten büyük bir aşk duyuyorum, çok büyük bir saygı duyuyorum bu mesleğe” dedi.

Radyo programcılığının zor bir meslek olduğunu ve radyo programcısı olmak isteyenlerin kendilerini geliştirmeleri gerektiğini söyleyen Açıkgöz, “Kendimi geliştirmem için çok okumam lazım. Biraz daha eleştirilere açık olmam gerek. İnsanlar çok acımasızca eleştiriyorlar. Ayrıca sadece çalıştığınız radyoyu değil diğer radyoları da dinlemeniz lazım. Tek bir müzik kültürünü değil, her tür müziği bilmek lazım. Hayatın her alanında bilgi sahibi olmak, gündemi takip etmek lazım. Programda canlı yayınınıza bir telefon bağlantısı aldığınızda her konuyla ilgili konuşabilmeniz lazım. Ayrıca doğallığı, samimiliği yakalamak ve hata yapmaktan korkmamanız gerek” şeklinde konuştu.

Sosyal Medya’dan Sevgi Seli Var
Açıkgöz’e dinleyicileri tarafından özellikle sosyal medyadan sevgi gösterileri var. Hayranlarından güzel sözlerin dışında hediyeler de alan Açıkgöz, programında yaşadığı bir anıyı anlattı: “Programlarımda Best Fm radyo programcısı Cem Arslan ile telefon bağlantıları yaptığım sırada Arslan’ın matarasını çok beğendiğimi fakat bana vermediğini söylüyordum. Haftaiçinde radyoya bir kargo geldi. Dinleyicilerimden bir tanesi Arslan’ın matarasının aynısını göndermişti bana. Bu çok hoşuma gitti ve beni çok duygulandırdı” dedi.

10877495_10153545086275400_1684839417_n

3. Medya Ödülleri’ne Aday Gösterildi
İlk kez 2012 yılında düzenlenen ve bu yıl 3. Düzenlenecek olan Düzce Üniversitesi 3. Medya Ödüleri’ne aday gösterildiğini programı sırasında öğrenen Açıkgöz, çok duygulandığını söyledi. “Başarılı olmak ve sevilmek çok güzel bir şey ancak bu, sırtınıza daha çok yük bindiriyor” diyen Açıkgöz, “Ağustos ayından beri Best Fm’de program yapıyorum, çok kısa bir süre oldu. Bu kısa süre içinde aday gösterilmem birçok insan tarafından evlerinin kızı gibi sevilmem benim için çok önemli, beni çok gururlandırdı” dedi.

Yarışmadan ödül alması halinde bu ödülün kendisini kamçılayacağını belirten Açıkgöz, ileride daha iyi şeylere yönlendireceğini söyledi ve İÜ İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nilüfer Sezer’in ve Öğretim Üyesi Arş. Gör. Fırat Tufan’ın da her daim kendisini desteklediğini ekledi.

Şubat ayında oylaması bitecek 3. Medya Ödülleri’nin sonuçları Mart ayında açıklanacak. Sizler de 30 farklı kategoride yarışan isimlere oy kullanmak için http://medyaodulleri.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz.