“Proje Yapmak Akademik Hayata Katkı Sağlamada Önemli Bir Aşamadır”

AJANS ÜNİVERSİTE-Tuğçe AYÇİN, Hande Nur OCAK

Fotoğraf- Özge KARAHAN, Murat KASAP, Neslihan KALKAN

Programın ilk günü, TÜBİTAK (Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu) Projelerine Yönelik İletişim Bilimlerinde Araştırma Projesi Yazma ve Yürütme Eğitimi’nin tanıtımı ve konuşmacıların özgeçmişinin okunması ile başladı. Eğitimin ilk konuşmasını Hacettepe Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mutlu Binark yaptı. Sosyal Bilimlerde Yöntem Sorunsalı ve İletişim Bilimlerinde Yöntem sorununu ele alan Prof. Dr. Binark, yöntemin projenin yapılabilirliğini etkilediğini ifade etti. “Bir projeyi tutarlı kılan şey, projede yer alan sorunsalın yöntemle birlikte tutarlı olmasıdır” şeklinde konuşan Prof. Dr. Binark, yöntemin çalışmayı ve sorunu görünür kıldığını belirtti. Yöntem konusunun etikle de alakalı olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Binark, “Etik konusu teknik bir süreç değil, araştırmanın öznesiyle kurulan ilişki ile alakalıdır” ifadelerini kullandı. Prof. Dr. Binark, kapsam kısmıyla yöntemin kopuk olmaması gerektiğini vurgularken, kavram setleriyle paradigmatik konumlanmanın birbiriyle ilişkili olması gerektiğinin altını çizdi. Yöntemin samimiyeti ortaya koyacak şekilde olması gerektiğini belirten Prof. Dr. Binark sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Nitel ve nicel araştırma yöntemlerimiz söz konusu. Bunlar bir arada kullanılabilir. Önemli olan bunların birbirini nasıl beslediğidir.”

_DSC1644

“Projede Yazılanlar Amaç ve Çıktılarla İlişkili Olmalıdır”      

Prof. Dr. Binark’tan sonra söz alan Kadir Has Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Burak Özçetin konuşmasına TÜBİTAK’a başvuruda bulunan projelerdeki genel hataları ortaya koyarak başladı. “En temel kavramların yanlış ve özensiz kullanımına rastlayabiliyoruz” diyen Doç. Dr. Özçetin, sosyal bilimler alanında sorunsalın sosyolojik bir mesele olarak inşa edilmesinde sıkıntı olduğunu ifade etti. “Bu durum da bütün noktalara sirayet etmekte” diye konuşan Doç. Dr. Özçetin, projede yazılan her şeyin amaçla ve çıktılarla ilişkili olması gerektiğini vurguladı.

_DSC1670

“TÜBİTAK Araştırma Projelerinin Amiral Gemisidir”

Doç. Dr. Özçetin’in ardından Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdullah Koçak söz aldı. Sosyal ve beşeri bilimlerin tüm alanlarında ar-ge faaliyetleri yürüttüklerini kaydeden Prof. Dr. Koçak, “TÜBİTAK araştırma projelerinin amiral gemisidir” şeklinde konuştu. Projelerdeki içerik yetersizliğine değinen Prof. Dr. Koçak, projelerin ar- ge niteliği taşımaması konusunu örnekler üzerinden ele aldı. “Proje yapmak akademik hayata katkı sağlamanın en önemli aşamalarından birisidir” diyen Prof. Dr. Koçak’ın sözlerini tamamlamasının ardından, İletişim Bilimlerinde Proje Yazma ve Yürütme Eğitimi’nin ilk günü konuşmacıların proje deneyimlerini aktarmalarıyla sona erdi.

IMG_4320

“Başvurular Dört Temel Başlığa Göre Değerlendiriliyor”

Eğitimin ikinci günü Prof. Dr. Koçak’ın TÜBİTAK Bilim İnsanlarını Destekleme Projesi hakkındaki açıklamalarıyla başladı. TÜBİTAK birimlerinden Bilim İnsanları Destekleme Programı (BİDEP) ile ilgili bilgi veren Prof. Dr. Koçak, “BİDEP’te tüm alanlar bir arada. Hem temel fen bilimlerinden hem de sosyal bilimlerden destekler sağlanıyor” dedi. Başvuruların dört temel başlığa göre değerlendirildiğini söyleyen Prof. Dr. Koçak, bu başlıkları şu şekilde açıkladı: “Adayın bilimsel yetkinliği, araştırma önerisinin bilimsel ve teknolojik değeri, başvurunun kariyer geliştirme potansiyeli ve yaygın etkisi, adayın gideceği yerin bilimsel ve teknolojik değeri.”

“Başvuru Metninin Her Bölümü Özenle Hazırlanmalı”

Prof. Dr. Koçak’tan sonra Doç. Dr. Özçetin, TÜBİTAK projeleri yazma süreci hakkında konuştu. Proje metni ile ilgili bilgi veren Doç. Dr. Özçetin, projenin başlığı, amacı, kapsamı, sorunu yansıtma potansiyeli, özeti gibi başlıkların nasıl olması gerektiğini anlattı. “Araştırmanın konusu ve literatürde hangi boşluğu dolduracağı net şekilde belirtilmelidir” diyen Doç. Dr. Özçetin, başvuru metnindeki hiçbir bölümün önemsiz olmadığını ve her bölümün ayrı bir özenle hazırlanması gerektiğine değindi.

Doç. Dr. Özçetin’in ardından Prof. Dr. Binark, proje yazma sürecinde yaygın etki, yapılabilirlik, B planı ve başarı ölçütlerini anlattı. TÜBİTAK eğitimi, Doç. Dr. Özçetin’in proje yazma sürecinde bütçe konusunu ele alması ve Prof. Dr. Koçak’ın proje değerlendirme sunumunun ardından, İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ergün Yolcu’nun konuşmacılara teşekkür belgesi takdimi ile tamamlandı.

Konferans sonrasında İletişim Fakültesi Öğretim Üyeleri, Prof. Dr. Binark, Prof. Dr. Koçak ve Doç. Dr. Özçetin ile proje önerilerini değerlendirme toplantısı gerçekleştirdi.