Prof. Dr. Yeşim Erbil’in Çalışması Tıp Tarihine Geçti

AJANS ÜNİVERSİTE

Tiroid kanserii ameliyatı sonrası metastaz yapan lenf bezlerinin kolay bulunmasını sağlayan “İkincil girişimle metastatik kitlelerin çıkartılması” adını verdiği bir yöntem geliştirdi.

Yayılan Lenf Bezlerini Buluyor

Tiroid kanseri ameliyatı sonrası takip sürecinde lenf bezlerinin metastaz yapabildiğini belirten Prof. Dr. Erbil, “Bu tarz boyun cerrahisinde normalde yayılan lenf bezleri kolay bulunmuyor. Defalarca yapılan ameliyat sonrası dokular yapışık oluyor ve sertleşiyor. Lenf bezlerini ararken ses sinirlerine hasar verme ihtimali yüksek oluyor. Bu yöntemde direkt metastazlı lenf bezini bulmayı kolaylaştırıyor” dedi.

Tedaviyi Aksatıyor

Zamanında bulunmayan metastazlı lenf bezinin büyüyüp yemek ya da soluk borusuna baskı yaptığına dikkat çeken Prof. Dr. Erbil, bu kanseri hastalarının radyo aktif iyot tedavisi gördüğünü söyledi.

Prof. Dr. Erbil, “Metastazlı bir kitle boyunda varken radyoaktif iyot tedavisi etki etmez. Dolayısıyla boynun tamamen boş olması lazım” diye konuştu.

Riskler Azalıyor

Ameliyatta metastazlı bezin tümünü çıkardıklarını belirten Prof. Dr. Erbil, “Normalde ameliyat 2 saat sürerken, bizim yöntemde yarım saatte tamamlanıyor” ifadelerini kullandı.

Tiroid Kanseri Artıyor

Tiroid kanserindeki artışa dikkat çeken Prof. Dr. Erbil, “Çernobil’den sonra önemli bir artış görülüyor. Çok fazla tiroid nodülü hastası ve tiroid kanseri hastası var. Türkiye’de her yıl 45 bin tiroid ameliyatı yapılıyor. Bu ameliyatların minimum yüzde 25’i maalesef kanser” dedi.

Dünya Bu Yöntemi Kullanıyor

Ameliyatın endokrin cerrahisi, nükleer tıp ve radyolojiyle beraber çalışılarak yapıldığına dikkat çeken Prof. Dr. Erbil, “Yöntemi yayın haline getirip uluslararası dergilerde yayımlandık. Şu an başta Amerika ve Avrupa ülkeleri olmak üzere dünyada çok yaygın olarak kullanılıyor” dedi.

Kaynak: http://www.bugun.com.tr/