Prof. Dr. Tahsin Yücel Anma Programı Gerçekleştirildi

AJANS ÜNİVERSİTESİ – Batuhan DEMİRCİ, Fırat ORMANCI

İÜ Edebiyat Fakültesi’nde gerçekleştirilen  İÜ Edebiyat Fakültesi Fransız Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı’nın emekli öğretim üyesi Tahsin Yücel anma programına, İÜ Edebiyat Fakültesi Fransız Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nedret Öztokat, Prof. Dr. Cevat Çapan, Doç. Dr. Halime Yücel, Prof. Dr. Osman Senemoğlu, Yazar-Edebiyat Araştırmacısı Feridun Andaç, Yazar-Eleştirmen Turgay Fişekçi katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Prof. Dr. Öztokat, etkinliğe katılanlara Tahsin Yücel’in kişisel yaşamı ve edebi kişiliği hakkında bilgiler verdi. Prof. Dr. Öztokat, “Fransız Edebiyatını Türkiye ‘ye tanıtan Tahsin Yücel, ülkemizde de yapısalcılığa öncülük etmiştir” dedi.

“Tahsin Yücel’le Lisede Tanıştım

Programın devamında söz alan Andaç, “Lisede okuduğum kitabı sayesinde Tahsin Yücel’le tanıştım. Onu edebiyatımızda tek bir yere koymak çok zor. Yaptıklarıyla hakkında anekdot kitabı bile yazılabilir” ifadelerini kullandı. Konuşmasının devamında Andaç, Türkiye’deki beş önemli yazardan birinin Tahsin Yücel olduğunu, Türkçeyi doğru ve eksiksiz kullanan bir yazar olarak tanındığını söyledi. Andaç, sözlerini Tahsin Yücel’in Türkiye’deki önemini vurgulayarak tamamladı.

Programda konuşan Turgay Fişekçi, Tahsin Yücel’in edebiyata çok erken bir giriş yaptığını, bu yolda çok emek vererek başarıya ulaştığını belirtirken edebiyat hayatında kopukluk olmadığını da belirtti. Tahsin Yücel’in eserleriyle toplumdaki farklı kesimlere hitap ettiğini ifade eden Fişekçi, “Bazı eserlerinde çok eleştiri aldı ama eleştirileri saygıyla karşıladı” ifadeleriyle sözlerini tamamladı.

Prof. Dr. Senemoğlu ise sözlerine Tahsin Yücel’in öğretici yönünden ve yazarlık kişiliğinden bahsetti. Konuşmasının devamında Senemoğlu, “Tahsin Yücel benim için hem abi hem hoca hem de usta oldu. Yazarlığına ve kişiliğine söylenecek çok söz var saymakla bitmez. Onu tanımak istiyorsanız eserlerini okuyun” diyerek konuşmasını tamamladı.

Prof. Dr. Cevat Çapan konuşmasına Tahsin Yücel’le olan dostluklarını anlatarak başladı. Tahsin Yücel’in esprili kişiliğinden ve Fransız Edebiyatı’na olan derin ilgisinden bahsetti.

Programda son konuşmayı yapan Tahsin Yücel’in kızı Doç. Dr. Halime Yücel konuşmasında babası Tahsin Yücel’in edebiyata olan ilgisini ve olaylara karşı geliştirdiği gözlem yeteneğini anlattı. Halime Yücel, “Babamın metinlerini inceleyecek yetide değilim. Onun edebiyata olan tutkusu çok derindi. Fransız Edebiyatı’ndan pek çok kitap çevirdi. Fransızca okuduğu kitap sayısı Türkçe okuduğu kitap sayısından fazladır. Fransız Edebiyatı’nın Türk Edebiyatı’na katkıda bulunduğunu söylerdi” ifadeleriyle konuşmasını tamamladı.